Nowi zastępcy Prokuratora Generalnego. Teraz Ziobro ma ośmiu

Na wniosek Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał dwóch Zastępców Prokuratora Generalnego - informuje Prokuratura Krajowa.

Publikacja: 23.11.2023 08:06

Nowi zastępcy Prokuratora Generalnego. Teraz Ziobro ma ośmiu

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Stanowiska te objęli prokuratorzy Michał Ostrowski i Tomasz Janeczek. Po ich powołaniu Prokurator Generalny  Zbigniew Ziobro ma w sumie ośmiu zastępców. 

Kim są nowi zastępcy?

Jak wynika z informacji na stronie Prokuratury Krajowej, Michał Ostrowski (rocznik 1973) ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i zaraz potem rozpoczął aplikację prokuratorską w Prokuraturze Rejonowej w Jeleniej Górze. W 2001 r. został powołany na stanowisko prokuratora tej prokuratury. Pod koniec 2002 r. został zastępcą szefa tej jednostki. W 2006 r. awansował do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, w której szybko został zastępcą szefa. Następnie pełnił funkcję Prokuratora Okręgowego we Wrocławiu.

Już w listopadzie 2007 r. został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu. Równocześnie dalej, do 2008 r., kierował dolnośląskimi jednostkami prokuratur okręgowych: we Wrocławiu i w Jeleniej Górze. Następnie wykonywał obowiązki w Prokuraturze Apelacyjnej we Wrocławiu.

W marcu 2016 r. objął stanowisko Dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej w Prokuraturze Krajowej, a następnie został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej. Jako Dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej zajmował się koordynacją spraw tzw. „dzikiej reprywatyzacji” i mafii VAT-owskich.

Jest również członkiem Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz członkiem Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Wchodzi także w skład Rady Naukowej Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi.

Tomasz Janeczek (rocznik 1969) również jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Aplikację odbywał w Prokuraturze Rejonowej w Katowicach, potem  pracował w Prokuraturze Rejonowej w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej, skąd został delegowany do Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Prowadził i nadzorował sprawy dotyczące zorganizowanej przestępczości gospodarczej, m.in. mafii paliwowej i złomowej.

We wrześniu 2003 r. został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w Katowicach. W latach 2005-2007 był Prokuratorem Apelacyjnym w Katowicach, gdzie sprawował nadzór nad najpoważniejszymi sprawami prowadzonymi w tej prokuraturze i jednostkach podległych. Następnie wykonywał czynności służbowe w Wydziale Postępowania Sądowego Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

W marcu 2016 r. objął funkcję Prokuratora Regionalnego w Katowicach, otrzymał też powołanie na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej.

Stanowiska te objęli prokuratorzy Michał Ostrowski i Tomasz Janeczek. Po ich powołaniu Prokurator Generalny  Zbigniew Ziobro ma w sumie ośmiu zastępców. 

Kim są nowi zastępcy?

Pozostało 91% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?