– Pierwszych egzaminów na syndyków można się spodziewać jeszcze w tej połowie roku – powiedziała „Rzeczpospolitej” Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Ministerstwa Sprawiedliwości.10 października 2007 r. weszła w życie ustawa o licencji syndyka (z 15 czerwca 2007 r.). Syndycy, ale też nadzorcy i zarządcy sądowi, a więc kluczowe postaci w postępowaniu upadłościowym, układowym i naprawczym, mogą pełnić te funkcje tylko po uzyskaniu licencji syndyka. Mają się oni wykazywać zwłaszcza wiedzą menedżerską, a także doświadczeniem praktycznym.
Właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekty pięciu rozporządzeń wykonawczych, szczegółowo określających zasady przeprowadzania egzaminów uprawniających do uzyskania licencji.
Te akty to: rozporządzenie w sprawie egzaminu dla ubiegających się o licencję syndyka, w sprawie pytań i zadań problemowych na egzamin dla ubiegających się o licencję, w sprawie wysokości wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej oraz zespołu do przygotowania pytań i zadań na egzamin, w sprawie wzoru dokumentu licencji syndyka, wreszcie w sprawie sposobu i trybu uzyskiwania informacji o osobie ubiegającej się o licencję syndyka.
Rozporządzenia znajdują się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych (szczegóły na stronach internetowych MS), a w części ich wyniki są w ministerstwie – powiedziała dyrektor Iwona Kujawa.
Zasady przeprowadzania egzaminu dość precyzyjnie określa już sama ustawa o licencji syndyka. Stanowi ona, że egzamin przeprowadza się co najmniej dwa razy w roku, a termin MS ma ogłaszać m.in. na swoich stronach internetowych trzy miesiące wcześniej. Ubiegający się o licencję musi złożyć do MS wniosek o dopuszczenie do egzaminu najpóźniej na 45 dni przed jego terminem. Musi też uiścić opłatę egzaminacyjną – w 2008 roku wyniesie ona 1126 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę).