Propozycje koniecznych zmian w kodeksie postępowania cywilnego zaproponowali członkowie warszawskiej Okręgowej Izby Radców Prawnych podczas posiedzenia komisji sejmowej „Przyjazne państwo”. Chodzi o likwidację przepisów niejasnych, niespójnych lub nadmiernie regulujących postępowanie.
Uproszczona ma być głównie procedura w postępowaniach gospodarczych. Kompetencje poświadczania za zgodność z oryginałem dokumentów przedstawionych w procesie mieliby adwokaci i radcowie prawni, a nie, jak dotychczas, tylko notariusze. – Chcemy także wprowadzenia możliwości ilościowego rozszerzania powództwa oraz rezygnacji z przedstawiania przez stronę wezwań do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia – wymienia radca prawny Krzysztof Falkiewicz. Robert Kamionowski, wicedziekan OIRP w Warszawie, proponuje dopuszczenie dowodów z opinii biegłych, które byłyby sporządzane na zlecenie strony.
– Gdyby druga strona lub sąd zakwestionował te opinie, należałoby, jak dotychczas, dopuścić możliwość przesłuchania biegłego – wyjaśnia. Uproszczeniu sprzyjałoby też wprowadzenie, za zgodą stron, możliwości złożenia przez świadków zeznań na piśmie z notarialnie poświadczonym podpisem – bez obowiązku osobistego stawienia się w sądzie. Chodzi o proste sprawy i krótkie zeznania wyjaśniające pojedyncze okoliczności, w których względy ekonomiczne nie uzasadniają stawiennictwa świadków przed sądem.
Po wyczerpaniu wszystkich środków dowodowych możliwe byłoby wskazanie przez stronę osoby, która mogłaby być przesłuchana „w charakterze strony” (jeśli nie była wcześniej świadkiem). Obecne przepisy znacznie zawężają katalog osób uprawnionych, które w takim wypadku może przesłuchać sąd.
– Niezbędne jest także rozbudowanie art. 326 k.p.c. i nałożenie na sąd formalnego obowiązku informowania o kolejnych terminach odroczenia ogłoszenia wyroku – uważa Paweł Kita z warszawskiej OIRP. Obecnie sąd podaje te terminy tylko podczas pierwszego odroczenia. W wypadku ewentualnych kolejnych strony są skazane na własną dociekliwość i cierpliwość w dowiadywaniu się w sekretariacie sądu o terminie ogłoszenia wyroku.