Egzamin adwokacki – coraz częściej do poprawki

W Lublinie na zakończenie aplikacji adwokackiej zdał co trzeci ze startujących. W Warszawie nie zdał go co piąty

Aktualizacja: 13.11.2009 06:53 Publikacja: 13.11.2009 00:40

Egzamin adwokacki – coraz częściej do poprawki

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Wyniki z tych dwóch miast pokazują jednak, że czasy, w których wszyscy aplikanci z sukcesem kończyli szkolenie egzaminem zawodowym, raczej się skończyły.

Ten egzamin nigdy nie był formalnością jak obrona pracy magisterskiej na prawie. A jednak zwykle zdawali go prawie wszyscy, i to za pierwszym razem. Teraz wiele osób będzie musiało próbować ponownie. Gdzie szukać przyczyn?

Egzaminy prawnicze zdają w tym roku pierwsi kandydaci z naboru przeprowadzonego wedle tzw. ustawy Gosiewskiego. W 2005 r. otworzyła ona szeroko dostęp do aplikacji, rezygnując z egzaminów pisemno-ustnych na rzecz testów. Od tego czasu rekrutacja na aplikacje ma charakter masowy.

[srodtytul]Lubelska katastrofa[/srodtytul]

W Lublinie egzamin zaliczyła mniejszość.

– Na 34 osoby na etapie pisemnym odpadło dziesięć. Ustnego nie przeszło kolejnych 11 – informuje Piotr Sendecki, dziekan lubelskiej rady adwokackiej. W pierwszej części aplikanci opracowywali dokumenty prawne z prawa karnego, cywilnego i gospodarczego. Aby przejść do ustnego, musieli dostać przynajmniej trójkę. Następnie odpowiadali na wylosowane pytania z kilkunastu dziedzin prawa.

– Nie mieli podstawowych wiadomości – ocenia dziekan Sendecki tych, którzy nie zdali.

– Jeden z nich twierdził, iż w Polsce nie stosuje się kary śmierci wobec kobiet w ciąży i młodocianych poniżej 18. roku życia. – Nie umieli wymienić podstawowych wad oświadczeń woli ani odróżnić posiadania zależnego od samoistnego. Nie potrafili też poprawnie sformułować wypowiedzi.

Na pytanie, czy 3,5-letnie szkolenie prowadzone przez samorząd nie przygotowało ich do zawodu, dziekan Sendecki odpowiada, że podczas aplikacji prawie wszyscy zaliczali kolokwia po poprawkach. A jak odpowie na zarzut, że korporacji chodziło o to, by ostatni raz zablokować potencjalnym konkurentom drogę do adwokatury (od przyszłego roku egzaminy przeprowadzać będzie państwo)?

– Egzamin był na tych samych zasadach co zawsze, w komisji zasiadał przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości, a wśród tych, którzy nie zdali, są także dzieci adwokatów – mówi dziekan dobitnie.

[srodtytul]Białostocki sukces[/srodtytul]

Tak czy owak, Lublin jest na razie smutnym wyjątkiem. W Białymstoku zdali wszyscy. – To byli dobrzy aplikanci i wszyscy na to zasłużyli – komentuje Janusz Kramer, wicedziekan rady. Ciekawie było w Warszawie, gdzie zdawało najwięcej osób – 291. Jak informuje Jakub Jacyna z warszawskiej rady, nie zdało ok. 50, czyli niecałe 20 proc.

– Poziom trudności pytań był taki jak w latach poprzednich, ale poziom zdających nie – ocenia. – W grupie tych, którzy oblali, był żenująco niski. Ci natomiast, którzy zdali, wypadli dobrze.

Jego zdaniem już podczas szkolenia część aplikantów miała problem z opanowaniem programu i zaliczaniem kolokwiów. Kolejne roczniki aplikacji są równie liczne, wypada więc oswoić się z myślą, że nie wszyscy, którzy się na nią dostali, będą w stanie ją ukończyć i zdać egzamin adwokacki. Przynajmniej nie od razu.

[ramka] [b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/11/13/egzamin-adwokacki-%E2%80%93-coraz-czesciej-do-poprawki/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Wyniki z tych dwóch miast pokazują jednak, że czasy, w których wszyscy aplikanci z sukcesem kończyli szkolenie egzaminem zawodowym, raczej się skończyły.

Ten egzamin nigdy nie był formalnością jak obrona pracy magisterskiej na prawie. A jednak zwykle zdawali go prawie wszyscy, i to za pierwszym razem. Teraz wiele osób będzie musiało próbować ponownie. Gdzie szukać przyczyn?

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem