Prokurator trafi przed sąd powszechny

Prokuratura Generalna chce, by w drugiej instancji w postępowaniach dyscyplinarnych śledczych wyroki wydawali sędziowie, a nie sądy koleżeńskie

Aktualizacja: 03.01.2011 03:51 Publikacja: 03.01.2011 02:01

Związek prokuratorów krytycznie o projekcie zmian w procedurze karnej

Związek prokuratorów krytycznie o projekcie zmian w procedurze karnej

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Prokuratura Generalna pracuje nad zmianą modelu postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratorów. Ma ona dotyczyć także postępowań o uchylenie immunitetu prokuratorskiego – dowiedziała się „Rz”.

– Takie prace zostały podjęte z inicjatywy prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Niebawem zostaną upublicznione i przekazane do zaopiniowania środowisku prokuratorskiemu. Chcemy zdążyć przed zmianami w ustawie o prokuraturze – potwierdza Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej.

[srodtytul]Tak jak u sędziów[/srodtytul]

Prokuratura Generalna proponuje m.in. przekazanie kompetencji do orzekania w sprawach dyscyplinarnych sądownictwu powszechnemu, tak jak to zostało uregulowane w odniesieniu do sędziów.[b] Pierwsza instancja pozostałaby w rękach sądów koleżeńskich, ale decydujące będzie orzeczenie II instancji, którą przejmą sądy powszechne[/b].

– Jesteśmy przychylni zmianom, ale diabeł tkwi w szczegółach. Chcemy poznać te szczegóły, by móc je ocenić – mówi „Rz” Cezary Kiszka, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów RP.

[srodtytul]Gwarancja niezależności[/srodtytul]

Obecnie prokurator nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani tymczasowo aresztowany bez zezwolenia koleżeńskiego sądu dyscyplinarnego złożonego z prokuratorów, ani też zatrzymany bez zgody przełożonego dyscyplinarnego. Immunitet prokuratorski jest gwarancją niezależności prokuratury i prokuratorów.

– Nie może być jednak wykorzystywany do bronienia czarnych owiec, choć tak często się słyszy. Prokuratorzy nie mogą być i nie są świętymi krowami – dodaje prokurator Kiszka.

Wadą postępowań sądów koleżeńskich jest przewlekłość.

– To prawda, ale od ostatnich dwóch, trzech lat są prowadzone zdecydowanie szybciej – ocenia prezes Kiszka.

– Uważam, że zmiany powinny iść dalej. Prokuratorzy mają dziś zbyt szeroki immunitet, bez uzasadnienia w konstytucji. Paradoksalnie nawet większy niż sędziowie, a to już kuriozalne – podkreśla prof. Widacki, krakowski poseł i prawnik, który pytał ministra sprawiedliwości o sprawę ograniczenia immunitetu prokuratorów. Dowiedział się, że zmian się nie rozważa. – Niesłusznie – mówi.

Zdaniem prokuratora Cezarego Kiszki godna rozważenia jest także większa jawność postępowań dyscyplinarnych.

– Dzięki temu nie bylibyśmy tak często atakowani, nie byłoby niedomówień – ocenia.

Każdego roku immunitety traci kilkudziesięciu prokuratorów. Jak wyjaśnia prezes Kiszka, głównie za przestępstwa powszechne, najczęściej za wypadki drogowe i jazdę po alkoholu.

[b]Prokuratura Generalna, która nie ma inicjatywy ustawodawczej, zmiany chciałaby wprowadzić za pośrednictwem ministra sprawiedliwości lub Sejmu[/b].

– Jestem za zwiększeniem efektywności postępowań dyscyplinarnych. System wymaga reform, i to jak najszybciej. Trzeba sprawdzić, jak to działa w innych krajach, i rozważyć, czy takiego modelu nie wprowadzić w Polsce – ocenia Jarosław Matwiejuk, poseł i członek Krajowej Rady Prokuratorów.

[ramka] [b]Gangsterzy obciążają śledczych[/b]

28 grudnia 2010 r. „Rz” opisała sprawę łomżyńskiego prokuratora, którego miał obciążyć skruszony podlaski gangster Mariusz S., pseudonim Maniek ("[link=http://www.rp.pl/artykul/61231,585062-Czy-prokurator-chronil-gang--Generala-.html]Czy prokurator chronił gang „Generała”[/link]"). Według S. działalność gangu, do którego należał, przez lata chronił prokurator Jacek Cholewicki z Prokuratury Okręgowej w Łomży, wcześniej szef tamtejszej Prokuratury Rejonowej. Na podstawie zeznań S. sąd skazał już 17 członków gangu. Cholewicki w dalszym ciągu pracuje w łomżyńskiej prokuraturze. Dlaczego?

Sąd dyscyplinarny dla prokuratorów dwukrotnie odmówił uchylenia mu immunitetu, choć nie miał wątpliwości, że prokurator miał kontakty z gangsterami, a zeznania „Mańka” oceniono jako wiarygodne.[/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2011/01/03/sad-powszechny-zdecyduje-o-losach-prokuratora/#respond]SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ[/link][/b] [/ramka]

[i] [b]Czytaj więcej w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/61231.html]Prokuratorzy[/link]. [/b][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem