Uznało tak Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie poselskie nr 21 727.
Jeden z posłów zwrócił uwagę na problem syndyków masy upadłościowej. Otrzymują oni z urzędów skarbowych wezwania do zapłaty VAT od wynagrodzeń za kilka ostatnich lat. Zgodnie z przepisami syndycy mają przyznawane zaliczki na poczet wynagrodzenia w kwocie brutto i rozliczają je jak w wypadku umowy-zlecenia z potrąceniem kosztów uzyskania przychodu i zaliczki PIT.
Według posła syndycy nie mogą być traktowani tak jak przedsiębiorcy i płacić VAT, gdyż wszelkie czynności w zakresie zarządu oraz rozporządzania mieniem upadłego wykonują pod nadzorem sądu upadłościowego i sędziego komisarza prowadzącego postępowanie upadłościowe.
Poseł zapytał, jak resort finansów zamierza uregulować tę kwestię. Chciał też wiedzieć, czy zostaną wstrzymane prowadzone wobec nich postępowania administracyjne.
Ministerstwo dało jednak negatywną odpowiedź, powołując się m.in. na orzecznictwo. Resort przypomniał też, że kwestie związane ze statusem prawnym syndyków i czynności przez nich wykonywanych zostały już wyjaśnione w interpretacji ogólnej z 30 grudnia 2004 r. (nr PP10812-1022/04/MR/3545). Wynika z niej, że czynności syndyka podlegają opodatkowaniu VAT.