Żaden przepis nie uzależnia możliwości odliczenia kosztów od faktycznego ich ponoszenia ani od rzeczywistej ich wysokości.
Tak na pytanie prokuratora w stanie spoczynku odpowiedział dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (numer interpretacji IPPB4/415-560/11-4/MP). Prokurator otrzymał od Ministerstwa Sprawiedliwości i od Prokuratury Generalnej formularze PIT-11 bez wykazanych kosztów uzyskania przychodu. Zapytał izbę, czy przysługuje mu takie odliczenie.
Osoby pozostające w stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy oraz pracujące na podstawie stosunku służbowego odejmują od wynagrodzenia kwoty określone w art. 22 ust. 2 ustawy o PIT (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307).
Organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, że przejście w stan spoczynku nie rozwiązuje stosunku służbowego. Prokurator, chociaż już czynnie nie pełni służby, dalej podlega rygorom postępowania służbowego, a nawet dyscyplinarnego. Zdaniem fiskusa, tak samo jak w wypadku sędziów, uzasadnione jest więc korzystanie ze zryczałtowanych kosztów, pomniejszających opodatkowane świadczenie.
IS wyjaśniła, że możliwe są także podwyższone koszty. Przysługują one, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.