Naczelna Rada Adwokacka przyjęła nową uchwałę o doskonaleniu zawodowym członków samorządu. Zastąpi ona od stycznia przepisy korporacyjne regulujące tę materię od 2006 r.
Minimum do zaliczenia zapisanego w etycznych zasadach zawodowych obowiązku każdego adwokata wynosi dziś dziesięć godzin szkolenia. Z przyjętego w nowej uchwale przelicznika: jeden punkt za jedną godzinę, wynika, że liczba wymaganych godzin wzrośnie od 2012 r. o dwie.
Nauki ciut więcej
– Musimy podnosić kwalifikacje. Stąd decyzja Naczelnej Rady – mówi Małgorzata Gruszecka z prezydium NRA.
– Jedną z idei reformy było podniesienie poprzeczki adwokatom – dodaje Janusz Steć, przewodniczący Komisji Doskonalenia Zawodowego NRA. – Zmiana sposobu rozliczania dokształcenia z godzinowego na punktowy dostosowuje go do powszechnych w Europie standardów. Poza tym trudno było rozliczać w godzinach opublikowane artykuły czy książki.
Publikacje prawnicze są jedną z form doskonalenia zawodowego uznaną przez NRA. Chodzi o przygotowanie opracowania naukowego bądź publicystyczno-prawnego (np. artykułu w czasopiśmie) albo książki, adresowanych do prawników. Drugą postacią samokształcenia jest publiczne wystąpienie w roli wykładowcy podczas szkolenia, oczywiście o tematyce prawniczej. W grę wchodzi też m.in. udział w dyskusji panelowej, przeprowadzenie ćwiczeń lub zajęć praktycznych (np. z aplikantami).