Niektóre przepisy dotyczące postępowań dyscyplinarnych wymagają doprecyzowania w ustawie Prawo o adwokaturze - stwierdzili rzecznicy dyscyplinarni i sędziowie sądów dyscyplinarnych na wspólnym spotkaniu, które odbyło się 10 grudnia 2011 r. w Warszawie.
Głównym przedmiotem spotkania była kwestia związana z art. 88a. ustawy Prawo o adwokaturze. W kontekście tego artykułu dyskutowano nad koniecznością sporządzania uzasadnień orzeczeń. Czy ma ono być pisane z urzędu czy tylko na wniosek. Większość zgromadzonych uznała, że uzasadnienie powinno być sporządzane za każdym razem, postulowano też, aby w przygotowywanych zmianach w ustawie Prawo o adwokaturze uściślić to zagadnienie.
Rozmawiano również o problematyce tzw. trzeciej instancji. W sytuacji, kiedy rzecznik dyscyplinarny wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia, sprawa trafia do sądu dyscyplinarnego i traktowana jest jako odwołanie do drugiej instancji. Zebrani zastanawiali się zatem czy zgodne z przepisami jest odwoływanie się do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który w tym przypadku pełni funkcję trzeciej instancji. - Te przepisy również budzą problemy w interpretacji i także wymagają ujednolicenia - stwierdzili uczestnicy spotkania.
Dyskusję wywołał też temat wyliczania kosztów postępowania dyscyplinarnego. Zgromadzeni ustalili, że w najbliższym czasie rozpoczną się prace nad zmianą zasad wynagradzania rzeczników i sędziów.
Zobacz więcej: