Liczący ponad 1000 stron raport zawiera dane o funkcjonowaniu prokuratury przede wszystkim w zakresie prowadzonych śledztw i oskarżania przed sądami. W obszernym protokole znalazł się również opis kwestii współpracy międzynarodowej, opiniowania projektów ustaw oraz sytuację kadrową oraz finansową prokuratury. Blisko połowę sprawozdania zajmują tabele z zestawieniami statystycznymi.
W roku 2013 do prokuratur w całym kraju wpłynęły 1 130 082 sprawy karne. Wszczętych zostało łącznie 762 tys. 620 śledztw i dochodzeń, czyli o 5 tys. 497 mniej niż rok wcześniej.
W protokole znalazły się również te czynności prokuratorów, które wykraczają poza prowadzenie i nadzorowanie postępowań przygotowawczych oraz sprawowanie funkcji oskarżyciela publicznego przed sądami w sprawach karnych.
Prokuratorzy zajmowali się wszczynaniem oraz udziałem w procesach administracyjnych i cywilnych, rodzinnych, opiekuńczych oraz ze stosunku pracy, czy udział w badaniu konstytucyjności aktów prawnych.
Oskarżenia
Sprawozdanie dostarcza także wyczerpujących informacji o uzasadnieniach prokuratorskich aktów oskarżenia. W wyniku opinii, które sugerowały rozbieżności między uzasadnieniami aktów oskarżenia a zebranym materiałem dowodowym zwłaszcza w sprawach o przestępstwa gospodarcze prokuratura postanowiła zbadać to zagadnienie czego wyniki przedstawiła w przedmiotowym raporcie. Analiza zebranych danych pozwoliła stwierdzić, że przytoczone zarzuty odbiegały od rzeczywistości.