Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zwolnił radcę prawną B. S. z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej w celu uzyskania od niej dokumentacji przekazanej przez jej klienta M.N., a dotyczącej zawieranych przez niego umów pożyczek. Chodziło o przekazanie oryginałów tych umów, a także weksli. B.S. miała być także przesłuchana w charakterze świadka. Prokurator chciał się dowiedzieć w jakich sprawach reprezentowała swego klienta i przekazała do sądu oryginały weksli i dokumentów od niego otrzymane.
B. S. zaskarżyła postanowienie sądu w całości. Jej zdaniem sąd błędnie przyjął, że okoliczności, na które ma być przesłuchana, nie można ustalić na podstawie innych dowodów i że przesłuchanie jej jest niezbędne dla wymiaru sprawiedliwości. A tylko wtedy, zgodnie z art. 180 § 2 kodeksu postępowania karnego, zasadne jest przesłuchanie radcy prawnego co do faktów objętych tą tajemnicą.
Rozpatrujący zażalenie Sąd Okręgowy w Częstochowie stwierdził, powołując się na orzecznictwo, że doniosłość społeczna zawodów objętych przepisem art. 180 § 2 kodeksu postępowania karnego, m.in. zawodu radcy prawnego, sprawia, że decyzja o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej nie może być traktowana jak formalność.
- Zaufanie klienta do radcy prawnego, warunkujące prawidłowe wykonywanie zadań powierzonych radcy prawnemu, jest wielką wartością, której naruszenie stanowi cenę za osiągnięcie sprawiedliwości, której bez tego by nie osiągnięto – podkreślił Sąd.
W jego ocenie Sąd Rejonowy nie rozważył prawidłowo wszystkich okoliczności sprawy i stracił z pola widzenia szczególny charakter tajemnicy zawodowej radcy prawnego.