M.J. zwrócił się do Prezesa Sądu Rejonowego w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej o podanie czy sekretarz pewnego miasta, posiadający jednocześnie uprawnienia radcy prawnego występował w kwietniu 2014 roku przed Sądem Rejonowym jako obrońca bądź też pełnomocnik. W przypadku gdyby tak było, zwrócił się o podanie sygnatur akt oraz nazwiska sędziego prowadzącego sprawy.
Prezes Sądu Rejonowego poinformował M.J., że żądane dane nie są informacją publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 w związku z art. 6 ust 1 pkt 2 lit. d ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Mężczyzna nie dał za wygraną, i wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na bezczynność Prezesa Sądu Rejonowego.
W skardze podniósł, że żądane przez niego informacje są informacją publiczną, ponieważ dotyczą prawidłowego sprawowania wymiaru sprawiedliwości oraz funkcjonowania Sądu Rejonowego w związku z występowaniem przed tym sądem w roli obrońcy lub pełnomocnika osoby publicznej, pomimo braku wymaganej na to zgody zwierzchników.
WSA w Gdańsku (sygn. akt II SAB/Gd 87/14) zgodził się ze skarżącym, i zobowiązał Prezesa Sądu do rozpatrzenia wniosku M.J.