Reklama

Gdzie chcą pracować studenci prawa

Ponad połowa badanych studentów miała okazję zdobywać doświadczenie prawnicze przed zdobyciem tytułu magistra.

Aktualizacja: 14.06.2016 13:24 Publikacja: 14.06.2016 12:03

Gdzie chcą pracować studenci prawa

Foto: Rzeczpospolita

Najpopularniejszą dziedziną prawa wśród studentów jest prawo cywilne – wynika z badania „Studenci prawa w Polsce" przeprowadzonego w 2015 r. przez stowarzyszenie ELSA Poland. Dalej plasują się prawo karne, gospodarcze i handlowe. Coraz wyraźniej studenci stawiają na dziedziny specjalistyczne – np. prawo własności intelektualnej, medyczne czy energetyczne.

Do ubiegłego roku najczęściej wybieraną ścieżką kariery była aplikacja adwokacka. Jednak w 2015 r. co trzeci student odpowiedział, że chciałby wykonywać zawód adwokata lub radcy prawnego. Obecnie jeden na czterech studentów planuje zostać sędzią, a co piąty – prokuratorem.

Czterech na dziesięciu badanych zadeklarowało, że po uzyskaniu dyplomu będzie szukać zatrudnienia w sektorze prywatnym, a co trzeci z nich – w sektorze publicznym.

Jeśli chodzi o pracę na państwowym etacie, to zdecydowanie największym zainteresowaniem (76 proc.) cieszy się wymiar sprawiedliwości, zaś mniejszym administracja rządowa, samorządowa oraz organizacje pozarządowe.

Z kolei największa grupa z tych stawiających na sektor prywatny docelowo myśli o prowadzeniu własnej kancelarii. Czterech na dziesięciu studentów chciałoby pracować w dziale prawnym firmy lub międzynarodowej kancelarii. Co trzeci student chce szukać pracy w dużej polskiej kancelarii, a co czwarty w małej.

Reklama
Reklama

Jako przyszłego pracodawcę spośród kancelarii funkcjonujących na rynku studenci prawa wskazują najczęściej: Ernst &Young Law Kancelaria Prawna (16 proc.), Deloitte Legal (15 proc.) oraz DZP (10 proc.).

Studenci przykładają coraz większą wagę do zdobywania doświadczenia prawniczego już w trakcie nauki. Ponad połowa odbywała już staż lub praktyki zawodowe. Większość w kancelariach prawniczych. Ponad połowa studentów praktykuje lub planuje praktykować w wymiarze sprawiedliwości. Dalej plasują się firmy prywatne, administracja oraz organizacje pozarządowe.

Do zdobywania doświadczenia już w trakcie studiów motywuje ich głównie: wzbogacenie CV, rozwijanie umiejętności oraz zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Jedynie co trzeci student wymienił wynagrodzenie.

Prawnicy
Waldemar Żurek nowym ministrem sprawiedliwości. Kim jest następca Adama Bodnara?
Administracja rządowa
Czy prezydent może odmówić powołania Waldemara Żurka? Wyjaśniamy
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo karne
Przywłaszczył pocięte drewno. Sąd Najwyższy: to nie kradzież drzewa
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama