Najpopularniejszą dziedziną prawa wśród studentów jest prawo cywilne – wynika z badania „Studenci prawa w Polsce" przeprowadzonego w 2015 r. przez stowarzyszenie ELSA Poland. Dalej plasują się prawo karne, gospodarcze i handlowe. Coraz wyraźniej studenci stawiają na dziedziny specjalistyczne – np. prawo własności intelektualnej, medyczne czy energetyczne.
Do ubiegłego roku najczęściej wybieraną ścieżką kariery była aplikacja adwokacka. Jednak w 2015 r. co trzeci student odpowiedział, że chciałby wykonywać zawód adwokata lub radcy prawnego. Obecnie jeden na czterech studentów planuje zostać sędzią, a co piąty – prokuratorem.
Czterech na dziesięciu badanych zadeklarowało, że po uzyskaniu dyplomu będzie szukać zatrudnienia w sektorze prywatnym, a co trzeci z nich – w sektorze publicznym.
Jeśli chodzi o pracę na państwowym etacie, to zdecydowanie największym zainteresowaniem (76 proc.) cieszy się wymiar sprawiedliwości, zaś mniejszym administracja rządowa, samorządowa oraz organizacje pozarządowe.
Z kolei największa grupa z tych stawiających na sektor prywatny docelowo myśli o prowadzeniu własnej kancelarii. Czterech na dziesięciu studentów chciałoby pracować w dziale prawnym firmy lub międzynarodowej kancelarii. Co trzeci student chce szukać pracy w dużej polskiej kancelarii, a co czwarty w małej.