Większość Polaków znalazła w Holandii zatrudnienie w rolnictwie i budownictwie. Można ich spotkać na farmach kwiatowych, w szklarniach, przy zbieraniu owoców i warzyw, w przetwórstwie owocowo-spożywczym. Nie mniejszą popularnością cieszą się nasi hydraulicy, ślusarze, elektrycy czy murarze. Rynek holenderski potrzebuje też coraz więcej lekarzy i pielęgniarek.
Zainteresowaniem Polaków cieszy się również praca sezonowa.
Umowa o pracę musi być sporządzona na piśmie i zawierać co najmniej: nazwisko i adres pracodawcy, miejsce i rodzaj wykonywanej pracy, stanowisko, wysokość wynagrodzenia i terminy zapłaty, okresy obowiązywania umowy i wypowiedzenia, ewentualnie długość okresu próbnego (nie może przekraczać dwóch miesięcy), prawo do urlopu i jego wymiar.
Warto pamiętać, że holenderski pracodawca nie może zwolnić pracownika bez podania przyczyn. Musi zatem wykazać, że zwolnienie było uzasadnione.
Minimalne wynagrodzenie w Holandii wynosi 1273 euro miesięcznie. Ale w praktyce np. w budownictwie czy transporcie jest to ponad 2 tys. euro. W opiece zdrowotnej zarabia się ok. 1900 euro.