Problemem podczas szukania pracy na Słowacji jest jednak to, że nasze agencje pośrednictwa mają niewiele ofert z tego kraju, dlatego też trzeba ich szukać raczej na własną rękę.
W praktyce nasi rodacy zatrudniają się tam w przedsiębiorstwach, jako kierowcy, hostessy. Zwykle mają wystarczającą znajomość języka angielskiego, ale brak im wiedzy na temat przepisów z zakresu prawa pracy, co niekiedy bywa dla nich szkodliwe w razie nieporozumień z pracodawcą, np. wypowiadania umowy o pracę.
Co istotne, tak jak w wypadku innych tzw. nowych państw Unii, na Słowacji nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na pracę. Wystarczy zgłosić się we właściwej dla miejsca pobytu w tym kraju komendzie policji ds. cudzoziemców, aby uzyskać prawo pobytu. Jest to jednak konieczne tylko w sytuacji, w której pobyt ma być dłuższy niż 30 dni.
Inny natomiast obowiązek spoczywa na pracodawcy. Ten w ciągu siedmiu dni od zatrudnienia obcokrajowca musi wypełnić odpowiednią kartę informacyjną i przekazać ją do urzędu pracy.
Umowa o pracę musi być zawarta w formie pisemnej i zawierać informacje dotyczące: miejsca wykonywania pracy, daty jej rozpoczęcia, rodzaju, godzin, w których ma być wykonywana, wymiaru urlopu wypoczynkowego i wysokości wynagrodzenia.