Osoba przebywająca od 2005 r. w Irlandii otrzymała wezwanie z urzędu skarbowego do wyjaśnień, dlaczego nie złożyła zeznań podatkowych za lata 2006 i 2007. Osoba ta od 2005 r. nie uzyskuje dochodów w Polsce, ale w 2008 r. kupiła mieszkanie w tym kraju. Po kontakcie telefonicznym z urzędem skarbowym okazało się, że sprawdza on dochód właśnie w związku z tym nabyciem mieszkania i prosi o złożenie PIT-36 z załącznikiem ZG za lata 2006 oraz 2007. Czy w związku z zakupem mieszkania urząd skarbowy może żądać złożenia (po terminie) PIT, skoro osoba nie osiągnęła za ten okres żadnych dochodów w Polsce? Czy w celu wyjaśnienia i potwierdzenia kwoty na zakup mieszkania wystarczy, by ta osoba przedłożyła roczne dochody z deklaracji P60 (PIT irlandzki) za lata 2006 i 2007 oraz umowę z bankiem na kredyt mieszkaniowy?
Podatnik, wyjeżdżając do Irlandii w 2005 r., był polskim rezydentem podatkowym, tj. osobą podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Polska rezydencja podatkowa wynikała z zamieszkiwania w Polsce. Zauważyć trzeba, że sam wyjazd do Irlandii nie spowodował, iż osoba ta nie miała już miejsca zamieszkania w Polsce i przestała być polskim rezydentem podatkowym.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] nie definiuje bowiem pojęcia „miejsce zamieszkania”. Robi to natomiast kodeks cywilny, zgodnie z którym miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu, w której ma swoje centrum interesów życiowych, tj. główny ośrodek działalności życiowej. Poprawność takiego rozumienia użytego w ustawie o PIT pojęcia „miejsce zamieszkania” podkreśla wprowadzenie w 2007 r. do ustawy o PIT zapisu wskazującego wprost, że miejscem zamieszkania podatnika jest ośrodek jego interesów życiowych.
Tak więc urząd skarbowy nadal traktuje podatnika jako polskiego rezydenta podatkowego, który podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, w tym i tych osiągniętych za granicą. Polscy rezydenci podatkowi zobowiązani są do złożenia rocznego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (PIT-36) również wtedy, gdy osiągali dochody jedynie za granicą. Podlegają one bowiem opodatkowaniu w Polsce z uwzględnieniem postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Dochody osiągane w Irlandii przez polskich rezydentów podatkowych Polska zobowiązana jest zwolnić z opodatkowania (z wyjątkiem dywidend, odsetek i opłat licencyjnych). Podatnik był jednak zobowiązany do złożenia PIT-36 za 2005 r. i kolejne lata jego pobytu w Irlandii. Dlatego wypełnienie tego obowiązku jest dla niego najprostszym rozwiązaniem. Może on również starać się udowodnić w toczącym się postępowaniu podatkowym, że wraz z wyjazdem do Irlandii w 2005 r. przestał być polskim rezydentem podatkowym, bo tam przeniósł swoje centrum interesów życiowych.