Tak orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-507/12 dotyczącej prawa do brytyjskiego zasiłku dochodowego.
W Zjednoczonym Królestwie zasiłek ten (income support) jest przyznawany niektórym osobom o niskich przychodach. Kobietom w ciąży lub tym, które niedawno rodziły świadczenie to może przysługiwać w okresie okołoporodowym. Jednak kobiety, które nie mają stałego miejsca zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie, nie mają też prawa do tego świadczenia, chyba że nabyły status pracownika w rozumieniu dyrektywy dotyczącej prawa swobodnego przemieszczania się i pobytu obywateli Unii.
Jessy Saint Prix, obywatelka Francji, przybyła do Zjednoczonego Królestwa w lipcu 2006 r. Od 1 września 2006 r. do 1 sierpnia 2007 r. pracowała przeważnie jako asystentka nauczyciela, a następnie, po zajściu w ciążę - na zastępstwach w przedszkolach. Przestała pracować w marcu 2008 r. będąc w niemal szóstym miesiącu ciąży, gdyż obowiązki związane z opieką nad przedszkolakami stały się dla niej zbyt forsowne.
Jej wniosek o zasiłek dochodowy został oddalony przez brytyjską administrację ze względu na to, że J. Saint Prix utraciła status pracownika. W sierpniu 2008 r., trzy miesiące po urodzeniu dziecka, J. Saint Prix wróciła do pracy, ale zaskarżyła odmowę przyznania zasiłku.
Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa rozpatrujący skargę Francuzki, zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy kobieta, która zaprzestaje pracy lub poszukiwania pracy z uwagi na fizyczne ograniczenia wynikające z zaawansowanej ciąży i okresu połogu jest objęta pojęciem „pracownika" w rozumieniu prawa Unii.