Od 20 lat faktycznie mieszkam z rodziną i pracuję w Holandii. Mam obywatelstwo polskie i holenderskie. W Polsce posiadam ziemię i kilka mieszkań, które kupiłam, posługując się polskim dowodem osobistym. W jednym z tych mieszkań jestem zameldowana na pobyt stały. Nigdy nie informowałam polskiego urzędu skarbowego, że wyjechałam na stałe do Holandii, nie składałam też żadnych dokumentów, które mogłyby to potwierdzać. Czy moje dochody uzyskiwane w Holandii spowodują jakieś konsekwencje podatkowe w Polsce?
Nie. Jeżeli zostanie pani uznana za nierezydenta podatkowego w Polsce. Aby było to możliwe, nie może pani przebywać w Polsce dłużej niż 183 dni w roku ani mieć tu tzw. centrum swoich interesów osobistych lub gospodarczych. Skoro jednak stale pracuje i mieszka pani z rodziną w Holandii, stamtąd też pochodzą pani dochody, to spełnia pani wszystkie warunki do tego, żeby zostać uznaną za rezydenta w Holandii. Posiadanie nieruchomości w Polsce nie ma to żadnego wpływu. Jest to zwykła działalność inwestycyjna, którą można prowadzić w dowolnym miejscu na świecie. Nie świadczy ona o przeniesieniu do Polski pani interesów gospodarczych. Aby jednak uniknąć ewentualnych kłopotów z fiskusem, dobrze byłoby w jakiś sposób wykazać, że pani interesy znajdują się poza naszym krajem. Może to być np. wymeldowanie się z pobytu stałego w Polsce czy złożenie w urzędzie skarbowym aktualizacji NIP-3 z podaniem adresu holenderskiego.
Mam obywatelstwo polskie i niemieckie. Korzystając z tego drugiego, od kilku lat jestem legalnie zatrudniony w Holandii. Od ponad roku pracuje tu również moja żona, która otrzymała pozwolenie na pracę na pięć lat. Czy w sytuacji, gdy nie mamy żadnych dochodów w Polsce, musimy płacić tam podatek?
Nie. Ale zależy to przede wszystkim od tego, gdzie znajduje się państwa tzw. centrum interesów życiowych. Fakt, że ma pan dwa obywatelstwa, jest drugorzędny. Jeżeli zatem, a tak wynika z pytania, cały rok przebywają państwo i pracują w Holandii, to można twierdzić, że obecnie tam znajduje się centrum państwa interesów życiowych. Aby to uwiarygodnić, powinni państwo złożyć formularze aktualizacyjne NIP-3 w polskim urzędzie skarbowym (gdyż żona, a najprawdopodobniej i pan, właśnie w Polsce uzyskaliście NIP), podając swój adres zamieszkania w Holandii. Warto też wystąpić o certyfikat holenderskiej rezydencji podatkowej, który będzie mocnym argumentem przemawiającym na państwa korzyść w razie ewentualnego sporu z polskim urzędem skarbowym, gdyby zażądał rozliczeń w Polsce.
Od kilku miesięcy jestem współwłaścicielem mieszkania w Polsce. Kupiłem je wspólnie z bratem i jego żoną, aby pomóc im finansowo. Z mieszkania tego w żaden sposób nie korzystam, gdyż na stałe mieszkam w Holandii. Czy w takiej sytuacji muszę odprowadzić podatek dochodowy w Polsce?