Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na zmianach, które (z kilkoma odstępstwami) mają obowiązywać od 1 stycznia 2009 r., skorzystają m.in. nasi rodacy, którzy pracowali lub pracują za granicą.
Dziś do wspólnego rozliczenia z małżonkiem i samotnie wychowywanym dzieckiem mają prawo jedynie ci podatnicy, którzy są rezydentami w Polsce, czyli tu mieszkają i tu uzyskują dochody (tj. mieszkają dłużej niż 183 dni w roku, i to oboje). „Nowe przepisy dotyczą równego traktowania i niedyskryminacji podatników w obrębie Unii Europejskiej. Zakres zmian obejmie również obywateli państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia i Liechtenstein) oraz obywateli Konfederacji Szwajcarskiej" – czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.
Zgodnie z proponowanymi przepisami małżonkowie, którzy oboje są nierezydentami, oraz ci, z których jedno jest rezydentem Polski, a drugie nie, i którzy w Polsce osiągnęli co najmniej 75 proc. wszystkich uzyskanych w roku podatkowym przychodów, będą mogli je opodatkować na takich samych zasadach, jakie dotyczą rezydentów Polski.
Projekt przewiduje również zmiany dla osób samotnie wychowujących pełnoletnie dzieci chore (niepełnosprawne).
Rząd przystał na propozycję Ministerstwa Finansów, aby ci podatnicy mogli rozliczać się na preferencyjnych zasadach nawet wówczas, gdy ich dzieci pobierają dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Preferencje obejmą też podatników, których dzieci uczą się lub studiują za granicą.