[b]Tak uznał dyrektor izby skarbowej w interpretacji indywidualna z 19 stycznia 2009 r. (nr IPPB4/415-64/08-3/SP)[/b].
Z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT) wystąpił mężczyzna, który od listopada 2005 r. do października 2008 r. mieszkał i osiągał dochody w Wielkiej Brytanii. Wnioskodawca jest kawalerem i nie ma dzieci. W omawianym okresie nie osiągał żadnych dochodów w Polsce. Posiadał jedynie połowę udziałów w nieruchomości (mieszkaniu), którą w październiku 2008 r. aktem notarialnym odsprzedał byłej partnerce.
W tym czasie przyjeżdżał do Polski sporadycznie – średnio na dziesięć dni w roku. W Anglii był zatrudniony jako architekt na umowę o pracę na czas nieokreślony i z całości dochodów rozliczał się na miejscu.
W październiku 2008 r. zakończył umowę o pracę z zamiarem opuszczenia Wielkiej Brytanii na stałe i osiedlenia się w Brazylii. Chciał więc wiedzieć, czy w tym czasie podlegał w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i czy z dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii miał obowiązek rozliczać się w Polsce. Według niego nie.
Podobnego zdania był organ podatkowy. Uznał bowiem, że z Wielką Brytanią wnioskodawcę łączyły ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze niż z Polską. A skoro tak, to w ocenie fiskusa od listopada 2005 r. do października 2008 r. wnioskodawca posiadał w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że podlegał opodatkowaniu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium RP na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium naszego kraju.