Doszczętnie spłonął neogotycki pałac we Wrocławiu. Akcja strażaków trwała całą noc

19 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaśniczej, która miała miejsce w XIX-wiecznym pałacu Stolbergów we Wrocławiu. Budynek spłonął w całości – uratować się udało jedynie zewnętrzne mury.

Publikacja: 17.06.2024 11:17

Wrocławski Pałac Stolbergów w stylu neogotyku florenckiego, który został wzniesiony w 1845 roku, od

Wrocławski Pałac Stolbergów w stylu neogotyku florenckiego, który został wzniesiony w 1845 roku, od dawna nie był remontowany – był w bardzo złym stanie technicznym. Mimo akcji strażaków budynek spłonął w całości.

Foto: Facebook/Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu

Jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, w niedzielę wieczorem wybuchł pożar w XIX-wiecznym pałacu Stolbergów. Państwowa Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze zabytkowego budynku przed godziną 21.00. Budynek doszczętnie spłonął. 

Czytaj więcej

Pożar na Marywilskiej. Podpalenie na zlecenie z Rosją w tle?

Pożar pałacu Stolbergów we Wrocławiu. Z ogniem walczyło 19 zastępów straży pożarnej

„W dniu 16 czerwca 2024 r. o godz. 20:36 Dyżurni we Wrocławiu przyjęli zgłoszenie o pożarze opuszczonego budynku Pałacu Stolbergów przy ul. Pęgowskiej 1c we Wrocławiu” – czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku przez KM PSP we Wrocławiu.

Na miejscu zdarzenia działania prowadziło aż 19 zastępów straży pożarnej, w tym zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatów średzkiego i trzebnickiego. 

Budynek całkowicie spłonął – pozostały po nim jedynie zewnętrzne mury. KM PSP we Wrocławiu zaznacza, że w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. "Trwają działania gaśnicze przy pożarze pustostanu. Obiekt cały objęty ogniem" - przekazano w niedzielę przed godziną 22.00. Działania straży pożarnej miały trwać całą noc, jednak najważniejsze czynności zakończono po godzinie piątej.

Pałac Stolbergów we Wrocławiu spłonął

Pałac Stolbergów w stylu neogotyku florenckiego został wzniesiony w 1845 roku, w miejscu dawnej warowni średniowiecznej, między zasypanym w XX wieku korytem rzeki Widawy a jego bocznego ramienia Młynówką. Jego fundatorem był hrabia Bernhard Joseph von Stolberg-Stolberg (1803-1859), syn Friedricha Leopolda zu Stolberg i Sophie Charlotte Eleonore von Redern. 

Czytaj więcej

Kto odpowie za wielki pożar miejskiego archiwum w Krakowie? Ruszył proces

Pałac wzniesiono według projektu Ferdinanda Fleischingera, na planie litery „U”. Był 3-skrzydłowy, trzykondygnacyjny i posiadał dwie masywne wieże w narożach skrzydła frontowego zakończone krenelażem i płaskim dachem. W późniejszych latach, kolejny właściciel pałacu – hrabia Arthur von Henckel-Donnersmarck – według projektu Carla Lüdeckego, dobudował kolejne piętro w skrzydle zachodnim zachowując stylistykę budynku. 

Budynek od końca XIX wieku do 1945 roku należał do miasta. Później przejęło go Państwowe Gospodarstwo Rolne. W ostatnim czasie należał do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jednak w marcu pojawiła się oferta jego sprzedaży. Pałac od dawna nie był remontowany  – był w bardzo złym stanie technicznym. 

Jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, w niedzielę wieczorem wybuchł pożar w XIX-wiecznym pałacu Stolbergów. Państwowa Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze zabytkowego budynku przed godziną 21.00. Budynek doszczętnie spłonął. 

Pożar pałacu Stolbergów we Wrocławiu. Z ogniem walczyło 19 zastępów straży pożarnej

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wypadki
Dwulatek wypadł z okna bloku w Kraśniku. Jego ojciec nie przeszedł narkotestu
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Wypadki
Nurt Pilicy porwał czwórkę dzieci. Akcja ratunkowa białobrzeskiego WOPR
Wypadki
Śmiertelny wypadek w Zakładach Górniczych Lubin. Nie żyje operator maszyny
Wypadki
Samolot M-346 Bielik uderzył w płytę lotniska i stanął w ogniu. Pilot nie żyje
Wypadki
Wstrząs w kopalni Rydułtowy. Jeden z górników nie żyje