Przybywa miast i regionów na świecie, które decydują się przetestować je na społeczeństwie. A finansują to prywatni darczyńcy.

Eksperyment z dochodem gwarantowanym przeprowadza się po to, by sprawdzić, jak regularnie wypłacana kwota pieniędzy mająca zapewnić minimum egzystencji wpływa na zachowania ludzi.

Jednym z ostatnich, którego wyniki są bardzo ciekawe, jest badanie przeprowadzone w amerykańskim mieście Stockton w Kalifornii - pisze Business Insider Polska.

W jego ramach 125 mieszkańców o niskich dochodach otrzymywało przez dwa lata 500 dol. (ponad 1900 zł). Większość z nich częściej znajdowało pracę w pełnym wymiarze niż grupa kontrolna. Dodatkowe pieniądze ośmieliły ich do tego, by podjąć ryzyko i zrezygnować z dotychczasowej pracy w niepełnym wymiarze lub pracy kontraktowej, a także dokończyć praktyki lub kursy, które ułatwiły im zdobycie pracy w pełnym wymiarze, lepiej płatnej niż poprzednie zajęcie.

500 dol. dochodu gwarantowanego mieszkańcy Stockton wydawali głównie na: zakupy spożywcze, opłacenie rachunków za media i zadłużenia na karcie kredytowej, wizytę u dentysty czy zakup sukienki na szkolny bal córki.

Za trzy lata dowiemy się też, jak dochód gwarantowany zmienia życie Niemców. U naszych zachodnich sąsiadów niedawno wystartował bowiem eksperyment, w którym uczestniczy 120 osób. Dostawać będą aż 1,2 euro miesięcznie (ok. 5,5 tys. zł). Ten projekt realizuje organizacja Mein Grundeinkommen (Mój dochód podstawowy), która ma już jeden podobny za sobą – trwał rok i obejmował 800 osób, we współpracy z Niemieckim Instytutem Badań Gospodarczych (DIW Berlin), Uniwersytetem Kolońskim oraz Instytutem Maxa Plancka. Niemiecki eksperyment zakończy się za trzy lata - pisze Business Insider Polska.

W Polsce na razie nie słychać o żadnej organizacji czy prywatnych darczyńcach, którzy chcieliby przetestować dochód gwarantowany w ramach eksperymentu na szeroką skalę, ale jeśli takowi się znajdą, to wygląda na to, że chętnych do udziału w nim nie zabraknie.

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), o którym pisaliśmy w Business Insider Polska w lutym, wynika bowiem, że większość Polaków popiera wprowadzenie dochodu gwarantowanego, o ile nie wiązałoby się to ze wzrostem podatków, zadłużenia czy obniżenia świadczeń socjalnych.