- Czy w sytuacji, gdy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym nie będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przez cały miesiąc, to podstawę wymiaru (60 proc. przeciętnej pensji) będzie trzeba proporcjonalnie zmniejszyć?
W tym wypadku (stosownie do art. 18 ust. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) należy stosować zasadę proporcjonalnego zmniejszania podstawy wymiaru za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie lub ustanie obowiązkowych ubezpieczeń z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym i ubezpieczenia trwały przez tylko część miesiąca. Podany przepis ma zastosowanie do ustalania minimalnej podstawy wymiaru składek, a taka sytuacja występuje zarówno, gdy podstawę wymiaru będzie stanowiła kwota 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jak i kwota przeciętnego wynagrodzenia z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.
- W informacji na stronie internetowej ZUS jest wskazówka, że jeśli jedna osoba jest na urlopie wychowawczym, to każdy z pracodawców powinien rozliczyć składki na wskazanych zasadach, ale ZUS opłaci składki od kwoty nie wyższej niż 60 proc. przeciętnej płacy. Co więc będzie, jeśli suma pensji będzie wyższa? Czy płatnicy nie będą musieli opłacić kwoty powyżej tego limitu?
Nie, nie będą musieli.
Do końca 2011 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób przebywających na urlopach wychowawczych stanowiła kwota minimalnego wynagrodzenia.