Wyjaśnienia ZUS z 19 grudnia 2014 r. w sprawie zasad oskładkowania przychodu w postaci użytkowania służbowego samochodu do celów prywatnych

Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 w zw. art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 1442 ze zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Publikacja: 29.12.2014 02:00

Podstawy wymiaru nie stanowią wyłącznie:

• przychody wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłki z ubezpieczeń społecznych.

Ponadto, zgodnie z art. 81 ust. 1 i 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.) do ustalenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób z tym, że nie stosuje się:

• ograniczenia podstawy wymiaru do trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy,

• wyłączenia z podstawy wymiaru wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez pracownika i potrąconych z jego środków przez pracodawcę – art. 81 ust. 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Składka na ubezpieczenie zdrowotne przekazywana jest w całości do Narodowego Funduszu Zdrowia, zatem nie ma wpływu na wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Przychód polegający na wykorzystywaniu samochodu służbowego do celów prywatnych nie został wymieniony w przepisach rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. jako wyłączony z podstawy wymiaru składki. Zatem, w świetle powołanych przepisów, będzie wliczany do postawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w wysokości ustalonej jako przychód ze stosunku pracy, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?