Nieoficjalnie: Trzaskowski zgodził się kandydować

Małgorzata Kidawa-Błońska nie będzie kandydatką Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich – wynika z nieoficjalnych doniesień. Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rzeczpospolita", w piątek nowym kandydatem ma zostać ogłoszony prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Aktualizacja: 15.05.2020 08:07 Publikacja: 14.05.2020 21:12

Nieoficjalnie: Trzaskowski zgodził się kandydować

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W piątek na zebraniu zarządu Platformy Obywatelskiej ma zostać przyjęta rezygnacja obecnej kandydatki, omówiona ma także zostać nowa strategia.

Małgorzata Kidawa-Błońska zyskała partyjną nominację po wewnętrznych prawyborach, w których pokonała prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Wicemarszałek Sejmu poparło wówczas 345 delegatów na konwencję krajową PO, na włodarza Poznania głosowało 125 osób.

Spadek poparcia dla Kidawy-Błońskiej

W ostatnim sondażu wyborczym IBRiS dla "Rzeczpospolitej" Małgorzata Kidawa-Błońska uzyskała 4,5 proc. poparcia. Poparcie dla kandydatki Koalicji Obywatelskiej zaczęło spadać i osiągnęło poziom 2 proc. po tym, jak zaczęła ona wzywać do bojkotu wyborów zaplanowanych pierwotnie na 10 maja, które - w związku z epidemią koronawirusa - miały odbyć się wyłącznie w formie korespondencyjnej. Kidawa-Błońska zawiesiła również swoją kampanię.

Wcześniej kandydatka KO regularnie zajmowała w sondażach drugie miejsce, które dawałoby jej udział w drugiej turze.

Dowiedz się więcej:
Sondaż: Czy KO powinna zmienić kandydata na prezydenta?

Według 41,5 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl Koalicja Obywatelska powinna dokonać zmiany kandydata w wyborach prezydenckich.

Kto nowym kandydatem?

Kto będzie nowym kandydatem PO w wyborach prezydenckich? Oficjalnie decyzja jeszcze w partii nie zapadła. Wśród potencjalnych pretendentów wymieniani są: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, europoseł Radosław Sikorski, poseł i szef PO Borys Budka oraz szef EPL Donald Tusk. Były premier prawdopodobnie kandydować nie będzie.

W wewnętrznych badaniach partii najlepiej wypada prezydent stolicy i to on ma największe szanse zostać nowym kandydatem.

Krytycznie wobec tej kandydatury wypowiedziała się była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zaznaczyła, że w przypadku zwycięstwa Trzaskowskiego władzę w Warszawie obejmie komisarz.

Kosiniak-Kamysz deklaruje pomoc w zbieraniu podpisów

Poseł PO Marcin Kierwiński powiedział dziś "Rzeczpospolitej", że Kidawa-Błońska "uchroniła Polaków przed usługą pocztową Jacka Sasina". Zastrzegł jednocześnie, że "mamy nową sytuację polityczną". - Będziemy o tym rozmawiać jeśli będziemy znali warunki gry - odparł, pytany o ewentualną zmianę kandydata na prezydenta.

Prezes PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz mówił rano, że wszystkie siły opozycyjne powinny pomóc (Koalicji Obywatelskiej) w zbiórce podpisów (niezbędnych do rejestracji kandydata na prezydenta), gdyby termin (na zbiórkę podpisów wyznaczony przez marszałek Sejmu) był absurdalny. - My na pewno udzielilibyśmy wsparcia i pomocy - zapowiedział.

Bosacki: Dwie poważne kandydatury

Pytany o ewentualną zmianę kandydata senator KO Marcin Bosacki powiedział w TVN24, że po stronie Koalicji Obywatelskiej "potrzeba jasności wyborów, szybkiej, zdecydowanej decyzji i ruszenia z kampanią". Jego zdaniem błędem było zawieszenie kampanii wyborczej przez kandydatkę.

- Moim kandydatem jest Kidawa-Błońska. Oczywiście wybory, w których startowała się nie odbyły, przewodniczący Borys Budka mówi że mamy nowe otwarcie. Teraz trzeba szybkich, twardych decyzji co robimy. Jestem przekonany, że jeśli ruszymy na nowo z kampanią Kidawy-Błońskiej lub, w przypadku jej rezygnacji, innego kandydata - to nasz kandydat wejdzie do II tury i będzie miał duże szanse zostania prezydentem - ocenił senator.

Dopytywany kto mógłby być nowym kandydatem KO na prezydenta, Bosacki odparł, że widzi "tylko dwie kandydatury poważne". - To jest marszałek Tomasz Grodzki oraz były marszałek Sejmu Radosław Sikorski - dodał.

Wydarzenia
Ruszył nabór zgłoszeń do XV edycji Nagrody im. Edwarda J. Wende
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Wydarzenia
Przed nami 22. Bieg po Nowe Życie
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam
Wydarzenia
Academic Polish Model United Nations na SGH
Wydarzenia
Czas na deputinizację
Wydarzenia
Daniel Passent (1938–2022) - pożegnanie publicysty