Kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta wybierali obecni i byli parlamentarzyści PO, członkowie zarządu krajowego PO i działacze regionalni.
Czytaj także:
Kidawa-Błońska: Siła i słabość banału
Małgorzata Kidawa-Błońska, obecna wicemarszałek Sejmu, w przeszłości zajmowała stanowisko marszałka Sejmu (25 czerwca 2015 - 11 listopada 2015), dwukrotnie była też rzecznikiem prasowym rządu (Donalda Tuska i Ewy Kopacz).
Z PO związana jest od 2001 roku. W latach 2006-2013 była szefową warszawskich struktur Platformy. W Sejmie zasiada nieprzerwanie od 2005 roku.
3 września, na nieco ponad miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ogłosił, że Kidawa-Błońska jest kandydatką tej partii na premiera. W wyborach z 13 października startując z pierwszego miejsca z listy Koalicji Obywatelskiej w Warszawie Kidawa-Błońska zdobyła 416 030 głosów - i był to najlepszy indywidualny wynik kandydata startującego w wyborach.
Z wykształcenia jest socjologiem. Jest prawnuczką prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego i premiera II RP Władysława Grabskiego.
Jak dotąd gotowość startu w wyborach prezydenckich zgłosili wcześniej lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia.