Po godzinach w środę

Publikacja: 30.07.2008 02:02

Po godzinach w środę

Foto: Archiwum

Włóczęga w meloniku – z taką postacią utożsamiany był Charles Chaplin. Wizerunek pogodnego, choć nierozgarniętego biedaka mistrz kina wypracowywał sobie latami. Zasłynął m.in. z kreacji w „Brzdącu“.

Film z 1921 r., który można zobaczyć w dawnej Wytwórni Wódek Koneser, to historia wędrownego szklarza, który przypadkiem znajduje osierocone niemowlę. Początkowo chce się go pozbyć, ale w końcu postanawia się nim zaopiekować. Są razem pięć lat i stanowią rodzinę. Maluch wybija szyby, jego opiekun wstawia nowe – w ten sposób zarabiają na skromne życie. Przychodzi jednak moment, w którym mogą zostać rozdzieleni. O chłopca zaczyna bowiem upominać się matka.

„Brzdąc“ to jeden z najważniejszych filmów początków kina. Chaplin był jego reżyserem i wcielił się w rolę głównego bohatera.

—aba

Ul. Ząbkowska 27/31, godz. 22.

Organowe koncerty w archikatedrze

Obecnie w toku są dwa pańskie festiwale – Organy Archikatedry i Wielkie Organy w Archikatedrze. Czy pracę nad nimi da się bezproblemowo połączyć?

Przemysław Jakub Kapituła, organizator festiwalu: Nie jest łatwo. Można temu podołać tylko wtedy, gdy lubi się pracować. Gorzej zniosłyby to osoby zasiedziałe, z mentalnością urzędnika. Nasze stowarzyszenie wie jak działać efektywnie. Dobrze wykorzystujemy przyznane nam dotacje.

Skąd idea corocznego święta organów?

Narodziła się 20 lat temu, świeżo po upadku komunizmu. Życie muzyczne koncentrowało się głównie w salach koncertowych. Zależało nam na przywróceniu go w kościołach. Nasza idea z czasem się rozbudowywała. Z racji dużego zapotrzebowania mnożyliśmy festiwale. Powstały Organy Mazowsza i Organy Śródmieścia.

Najbardziej znane są jednak festiwale u św. Jana. Co usłyszymy tam dziś?

Wariacje na temat pieśni „Święty Boże”. Słynął z nich Mirosław Surzyński, z uwagi na świetne improwizacje nazywany „polskim Bachem”. Godne polecenia jest też wykonanie toccaty i fugi d-moll Jana Sebastiana Bacha. Nie tylko doskonale brzmi, ale też słuchacze zawsze odbierają ją niezwykle emocjonalnie. To wyjątkowo piękna kompozycja.

—rozmawiał flint

Archikatedra św. Jana, ul. Świętojańska 8, tel. 0 501 158 477, godz. 12, bilety 6 – 9 zł.

Młodość Stulatka - kino Luna

Film Francisa Forda Coppoli. Opowieść o starszym człowieku niespodziewanie odzyskującym młodość została oparta na motywach książki rumuńskiego religioznawcy i filozofa Mircei Eliadego. Ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, godz. 20.30.

Z archiwum X: Chcę wierzyć - Silver Screen Mokotów

Mulder i Scully – jeden z najpopularniejszych serialowych duetów – drugi raz pojawiają się na dużym ekranie. Znów stawią czoła zjawiskom paranormalnym. Pokazy odbędą się w sali Platinum. Ul. Puławska 17, tel. 022 852 81 11, godz. 16.30, 19 i 21.30.

Podróże Kosmiczne - Cinema Park

Edukacyjny blok filmów przybliżający najmłodszym widzom wszechświat. O tym, czym jest układ słoneczny czy gwiazdy, goście dowiedzą się, odwiedzając sześć interaktywnych sal – w tym salę 3D. Ul. Powstańców Śląskich 126a, tel. 022 560 40 01, godz. 11.

JAKub JAKOWICZ i Inni - DZIEDZINIEC ZAMKU KRÓLEWSKIEGO

Dziś jeden z ważniejszych wieczorów cyklu „Ogrody Muzyczne” – będzie on dedykowany powstańcom warszawskim. Usłyszymy „Quatuor pour la Fin du Temps”, dzieło francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena, który w czasie II wojny światowej trafił do niewoli. Utwór premierę miał w obozie koncentracyjnym w Zgorzelcu w 1941 roku. Dziś wykonają go skrzypek Jakub Jakowicz, wiolonczelista Andrzeja Bauer, pianista Jan Krzysztof Broja oraz klarnecista Michea Lethiec. Udział tego instrumentalisty w żadnym wypadku nie powinien dziwić – Francja jest gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu.

Pl. Zamkowy 4, e-mail: fundacja@ogrodymuz.pl, godz. 19, wstęp wolny.

—flint

CZEKAŁEM NA CIEBIE - Druga Strefa

Na dachu wieżowca spotykają się w dramatycznym momencie swojego życia nieudacznik i człowiek sukcesu. Obaj chcą skończyć ze sobą, ale rozmowa spowoduje, że w inny sposób ocenią własny los. Współczesna wersja opowieści o księciu i żebraku. Ul. Magazynowa 14a, tel. 0 606 295 607, godz. 21.30.

Dowód - Polonia

Córka zmarłego genialnego, ale i szalonego matematyka, zaszywa się w domu. Obawia się, że odziedziczyła po nim nie tylko uzdolnienia naukowe. W rolach głównych Andrzej Seweryn i Maria Seweryn. Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 20.

STAROŚĆ JEST PIĘKNA - Plac konstytucji

Sztuka Esther Vilar przygotowana przez Łukasza Kosa. Gniewny dialog ludzi starych ze współczesną kulturą, w której wszechobecny jest kult młodości. Przewrotny pomysł polega na obsadzeniu we wszystkich rolach ludzi młodych, którzy zmieniają się w starców, zakładając maski. Teatr Polonia, tel. 022 622 21 32, godz. 17, wstęp wolny.

—ar

Pozdrowienia z... - Infogaleria

Miniatury wielkości pocztówki, które pokazuje na Ząbkowskiej Anna Owsiany, to rodzaj malarskiego pamiętnika. Artystka zarejestrowała na nich sceny, których była bohaterką lub świadkiem. Widok z mostu na Wiśle czy przechadzający się po brzegu wanny kot urzekają prostotą formy. Ul. Ząbkowska 36, tel. 022 670 01 56, godz. 12 – 18.

Bergamot - Sezam

W ramach projektu „Inne miasto. Inne Życie” możemy Zachęta zaprasza na niezwykły performance. Ewa Tudorska i Volha Maslouskaya wystąpią w galerii w witrynie sklepu Sezam. Przedstawią kolejną wersję akcji z 2006, w której ważną rolę grają monety... Ul. Marszałkowska 104/122, tel. 022 827 58 54, godz. 18.

—igse

Z wizytą u Jaskiniowców - Ośrodek Kultury im. Żeromskiego

W krainie Jaskiniowców jest wesoło. Zwłaszcza że gospodarze – Fred i Wilma Flinstonowie – przygotowują dla dzieci wiele atrakcji. Konkurs piosenkarski i rozwiązywanie zagadek tanecznych, próba schwytania pterodaktyla i malowanie dziwnymi przyrządami to tylko niektóre z pomysłów na wspólną zabawę. Fred i Wilma mają ich więcej! Ul. Obozowa 85, tel. 022 836 22 15, godz. 11.

Egipskie malowidła - Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 36

Warsztaty plastyczne przybliżą lubiącym artystyczne wyzwania dzieciom sztukę kraju faraonów. Mitologia i historia starożytnego Egiptu, z którą zetkną się podczas wirtualnej wędrówki wzdłuż Nilu, zainspiruje małych artystów do wykonania oryginalnych malowideł. Po zabawach plastycznych każdy może zagrać w gry planszowe, obejrzeć film lub surfować po Internecie. Ul. Redutowa 48, tel. 022 836 77 44, godz. 12.

Piłkarskie spotkanie dwóch kultur - Boisko dawnego Technikum Kolejowego

Mieszkają obok siebie, chodzą do tych samych szkół. Czy odrębność kultur, z jakich się wywodzą, wpływa na wzajemne relacje? Jednym z wydarzeń warsztatów filmowych „Twoja ulica, moja ulica” będzie mecz piłki nożnej. Na boisku spotkają się drużyny młodzieży polskiej i wietnamskiej. Po meczu festyn polsko-wietnamski. Ul. Szczęśliwicka 56, tel. 0 501 373 617, godz. 18.30.

—tr

KOM

W tej restauracji czeka na nas kuchnia kalifornijska z filmowym menu. Na uwagę zasługuje „imperium słońca” – lekko grillowany tuńczyk Ahi z sosem sezamowym podany z sorbetem ogórkowym oraz sałatką azjatycką (32 zł). Warto też spróbować „ukrytych pragnień” – grillowanych szparagów z sosem truflowym, prosciutto i prażonymi orzeszkami pinii (28 zł) oraz „20 000 mil podmorskiej żeglugi”, czyli ośmiornicy w plastrach z cytrynowo-pomarańczowym sosem vinaigrette i warzywami sezonowymi (33 zł). Na deser świetny będzie „ryzykowny interes” – creme brulée z syropem z bzu czarnego podawany z kompotem z rabarbaru (22 zł). Ul. Zielna 37, tel. 022 338 63 53.

Skrzydełko czy Nóżka

Tu z sałat najlepiej skosztować tej typowo sezonowej – z cykorii z gruszką marynowaną w tokaju, serem roquefort i karmelizowanymi orzechami w malinowym winegrecie (25 zł). Później czas na zupę, np. lekką letnią pomidorową z grillowaną papryką (10 zł). Z przystawek można wybrać opiekane cukinie z miętą i mozzarellą w ciepłym słodko-kwaśnym winegrecie (15 zł), a z dań głównych cytrusowo-śmietanowe ragout cielęce z marchewką, szalotkami, limonką i tymiankiem (39 zł). Ul. Francuska 6, tel. 022 616 04 90.

—m.j.-l.

Włóczęga w meloniku – z taką postacią utożsamiany był Charles Chaplin. Wizerunek pogodnego, choć nierozgarniętego biedaka mistrz kina wypracowywał sobie latami. Zasłynął m.in. z kreacji w „Brzdącu“.

Film z 1921 r., który można zobaczyć w dawnej Wytwórni Wódek Koneser, to historia wędrownego szklarza, który przypadkiem znajduje osierocone niemowlę. Początkowo chce się go pozbyć, ale w końcu postanawia się nim zaopiekować. Są razem pięć lat i stanowią rodzinę. Maluch wybija szyby, jego opiekun wstawia nowe – w ten sposób zarabiają na skromne życie. Przychodzi jednak moment, w którym mogą zostać rozdzieleni. O chłopca zaczyna bowiem upominać się matka.

Pozostało 91% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać