Kryzys wymusił spotkanie premiera z szefem PiS

Co czwarty Polak chce, by Jarosław Kaczyński i Donald Tusk zawarli pakt o nieagresji – wynika z sondażu „Rz”

Publikacja: 28.10.2008 05:30

Polacy o współpracy polityków. Od Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego najbardziej oczekujemy pakt

Polacy o współpracy polityków. Od Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego najbardziej oczekujemy paktu o nieagresji i walki z kryzysem – wynika z sondażu GfK Polonia dla „Rz”. Większość badanych chce wprowadzenia euro, ale po zażegnaniu kryzysu. Badanie z 27 października, próba 500 osób.

Foto: Rzeczpospolita

To było pierwsze spotkanie polityków od wyborów parlamentarnych w 2007 r. Odbywało się w cztery oczy. Z inicjatywą rozmów o kryzysie finansowym wyszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z sondażu dla „Rz” wynika, że 24 proc. pytanych oczekuje od niego i premiera właśnie wspólnej walki z finansową zapaścią oraz zawarcia paktu o nieagresji.

Donald Tusk uważa, że decyzja o wejściu Polski do strefy euro może pomóc w sytuacji osłabienia gospodarki. Rząd chce wprowadzenia unijnej waluty w 2012 roku. – Tutaj jest między nami wyraźna różnica zdań – zaznaczył po spotkaniu Jarosław Kaczyński. PiS domaga się referendum w sprawie euro. Premier nie wyklucza, że zostanie ono przeprowadzone.

Jeszcze przed spotkaniem politycy PO zapowiadali, że rozważą referendum, ale w zamian chcą, by PiS poparło zmianę konstytucji niezbędną do wprowadzenia unijnej waluty.

Już dziś rząd ma przyjąć harmonogram wejścia do strefy euro. Zaraz potem podczas posiedzenia Rady Gabinetowej zapozna się z nim prezydent. O planie wprowadzenia euro Tusk chce rozmawiać też z szefami klubów parlamentarnych. Być może jeszcze w tym tygodniu.

Euro to niejedyny temat rozmów premiera i prezesa PiS. Poruszano także kwestię ewentualnej nacjonalizacji banków – wynika z nieoficjalnych informacji „Rz”. Jarosław Kaczyński miał zapewnić premiera o poparciu dla takich działań naprawczych w gospodarce.

Prezes PiS zgodził się również na wsparcie ustaw wchodzących w skład pakietu PO, który „ma odblokować gospodarkę”.

I premier, i lider opozycji spotkanie oceniali jako umiarkowany postęp w ich relacjach. Podobnego zdania są politolodzy. Marek Migalski z Uniwersytetu Śląskiego uznał, że spotkanie było „merytoryczne” jak na standardy rozmów polskiej polityki. Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) ocenił rozmowę jako lepszą niż poprzednie. – Wypada się cieszyć, że w ogóle do niej doszło, bo premier przez dłuższy czas nie miał potrzeby rozmów z opozycją – mówi „Rz” Adam Bielan, rzecznik PiS.

Na koniec Donald Tusk zabrał głos w sprawie zbliżającego się szczytu UE. Zapewnił, że ustąpi, jeśli to Lech Kaczyński będzie chciał lecieć do Brukseli. Prezydencki minister Mariusz Handzlik potwierdził, że prezydent chciałby wziąć udział w szczycie razem z premierem.

Z sondażu dla „Rz” wynika, że konstytucyjnego podziału kompetencji między premierem a prezydentem chciałaby jedna piąta badanych. Respondenci twierdzą, że powinno się to stać przedmiotem współpracy lidera PiS oraz szefa rządu.

Za wprowadzeniem euro opowiada się blisko 70 proc. ankietowanych przez GfK Polonia (23 proc. uważa, iż trzeba je wprowadzić jak najszybciej, a 45 proc. twierdzi, że należy przeczekać kryzys finansowy).

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [link=mailto:d.kolakowska@rp.pl]d.kolakowska@rp.pl[/link][/i]

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!