[b]Rz: Pani organizacja rozpoczyna kampanię mającą na celu uświadomienie Izraelczykom, kim była Irena Sendlerowa. Jakie działania chcecie podjąć?[/b]
[b]Ilona Dworak-Cousin:[/b] Już niedługo w Izraelu dostępne będą specjalne, okolicznościowe znaczki pocztowe. Pierwszy przedstawia Irenę Sendlerową jako młodą kobietę, a pod spodem widnieje napis: „Toda”, co po hebrajsku znaczy „dziękuję”. Na drugim znaczku rysownik umieścił latawiec kierowany dziecięcą ręką, który rozbija mur getta. Rozpisaliśmy również specjalny konkurs wśród młodzieży na „list do Ireny Sendlerowej”, w którym ma się znajdować wypracowanie na temat jej działalności na rzecz ratowania Żydów.
[b]Kto wam pomaga?[/b]
Przede wszystkim ambasada polska w Tel Awiwie, ale również strona izraelska. Finałowy koncert kampanii odbędzie się 6 stycznia pod patronatem prezydenta Szimona Peresa. Specjalnie z tej okazji słynny izraelski kompozytor Kobi Oshrat napisał utwór poświęcony Irenie Sendlerowej „Promień w ciemności”. Czworo zwycięzców naszego konkursu dla izraelskiej młodzieży pojedzie do Polski, gdzie spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i wręczy mu swoje prace. To naprawdę poważna inicjatywa.
[b]Co Izraelczycy wiedzą o Irenie Sendlerowej?[/b]