Wspólnie z Litwinami 17 lipca będziemy obchodzić rocznicę zwycięskiej walki z zakonem krzyżackim. Faktycznie bitwa odbyła się dwa dni wcześniej, ale rekonstrukcje są organizowane w soboty, by mogło je zobaczyć jak najwięcej widzów. W tym roku organizatorzy spodziewają się ponad 100 tysięcy.
Wspólne przygotowania nabierają tempa. W poniedziałek pełnomocnicy rządów Polski i Litwy podpiszą list intencyjny. – Na spotkaniu, na które przyjedzie wiceminister obrony Vytautas Umbrasas, ustalone zostaną szczegóły współpracy – zapowiada Jurgis Giedrys, attaché ds. kultury ambasady Litwy. I zaznacza: – Kontynuujemy unię zawartą w 1385 roku w Krewie.
W trakcie konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie przed obrazem Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” zaprezentowana zostanie strona Grunwald600.pl, którą przygotowało Narodowe Centrum Kultury. – Powstaje w siedmiu językach: polskim, litewskim, białoruskim, rosyjskim ukraińskim, niemieckim oraz angielskim i będzie informowała o obchodach w Polsce i na Litwie – wylicza Edward Chudzik, zastępca dyrektora NCK.
– My też z tej okazji organizujemy turnieje rycerskie i imprezy plenerowe – dodaje Giedrys.
Polskie grupy rekonstrukcyjne spotkają się 23 czerwca w Sulejowie koło Piotrkowa Trybunalskiego, skąd rozpoczną liczący 329 km marsz pod Grunwald. „Rz” dowiedziała się, że Litwa przyśle do Polski gwardię honorową w średniowiecznych strojach. Większość sił litewskich przybędzie pod Grunwald z chorągwiami z Podlasia, spotkają się bowiem 10 – 12 lipca w Białymstoku. Po bitwie armie będą oblegać Malbork.