Nie, ponieważ nie widziałem protokołów z sekcji, a polska prokuratura na nie czeka. Dotychczas przekazano nam protokół z sekcji zwłok prezydenta.
Czy był przy niej polski lekarz?
Tak, był polski lekarz i polski prokurator.
A gdzie przeprowadzono tę sekcję?
W Smoleńsku.
Dziś prowadzone są dwa odrębne śledztwa: w Polsce i to ważniejsze w Rosji. Jaki jest udział polskich prokuratorów w rosyjskim śledztwie?
Na początku ten udział był aktywniejszy. Ośmiu prokuratorów z Polski uczestniczyło w wielu czynnościach. Był to moment śledztwa najbardziej intensywny, odbywały się przesłuchania świadków, oględziny itd. Teraz na miejscu na stałe jest polski prokurator mający nieograniczony dostęp do akt. Uczestniczy w niektórych czynnościach, które są tam jeszcze wykonywane.
Czy były jakieś czynności, do których polscy prokuratorzy nie zostali dopuszczeni?
Nie miałem takiej informacji.
Czy uczestniczyli w przesłuchaniach wszystkich świadków?
Trudno mi powiedzieć, bo przesłuchano już kilkudziesięciu świadków. Na pewno uczestniczyli w przesłuchaniach tych osób, których zeznania mogły mieć rzeczywistą wartość dla śledztwa.
Czy polscy prokuratorzy uczestniczyli w przesłuchaniach kontrolerów lotu i obsługi lotniska w Smoleńsku, czy przesłuchali zapisy rozmów z wieżą kontrolną?
Uczestniczyli w przesłuchaniach wszystkich osób, które brały udział w sprowadzeniu polskiego samolotu, i był to udział aktywny. Zapisy rozmów pilotów z wieżą utrwalone zostały na czarnych skrzynkach, którymi jeszcze nie dysponujemy.
A jeśli chodzi o pilota iła-76, który zrezygnował tamtego dnia z lądowania w Smoleńsku
?
Należy wykorzystać jego zeznania. Czekamy na zapis jego rozmów z wieżą kontrolną.
Nieprzesłuchanie takiego świadka wydaje się poważnym uchybieniem.
Ważne, że dostaniemy zapisy jego rozmowy z wieżą kontrolną.
To nagranie jest ważniejsze niż przesłuchanie. Przecież ten samolot miał problemy z lądowaniem, jego relacje mogą mieć znaczenie.
Oczywiście, ale podkreślam, że dowodem w pełni obiektywnym są zapisy rozmowy pilota z wieżą kontrolną.
Nawiązują do tej trzeciej wersji śledztwa?
Czekamy na analizę przepisów i procedur obowiązujących na tym lotnisku, na ustalenie, jakie miał uprawnienia i obowiązki kontroler i wszystkie osoby, które obsługiwały lotnisko. Zwracaliśmy się z wnioskiem o przekazanie tych materiałów.
Jest informacja, że biegły klimatolog miał wydać opinię na temat miejsca katastrofy. Czy jest ona dostępna?
Opinia taka jest przygotowywana. Według dostępnych danych mgły na tym terenie i w tym czasie są zjawiskiem typowym.
Jak długo potrwa przekazywanie dokumentów z Rosji?
Wczoraj otrzymaliśmy informację, że przygotowano tysiąc stron dokumentów, ale komitet Śledczy musi je przesłać do Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej i dopiero ona może przekazać je prokuraturze polskiej. Oczekujemy, że w najbliższych dniach dotrą do Polski. Trzeba je będzie przetłumaczyć i włączyć do materiałów dowodowych naszego śledztwa.
Czego dotyczą te dokumenty?
Przede wszystkim będą to protokoły identyfikacji zwłok, oględzin miejsca katastrofy i przesłuchania świadków.
Czy Rosjanie informują nas o ustaleniach na bieżąco? Czy pan otrzymuje jako prokurator generalny takie informacje?
Jestem w kontakcie z rosyjskim prokuratorem generalnym, a na koniec czerwca planuję lot do Moskwy.
Obecność polskich prokuratorów ma gwarantować poprawne prowadzenie śledztwa. Czy polska strona i prokuratorzy mają jakieś dowody materialne czynności, które się tam wykonuje?
To nie tak. To są czynności procesowe, które wykonuje prokurator rosyjski. Prokurator polski dopuszczony jest do nich na zasadzie, że może zadawać pytania świadkowi, a potem czeka na przesłanie mu protokołu z takiej czynności śledczej. Nie może tego robić na własną rękę. Czeka na przesłanie drogą formalną.
Widać, że w Polsce brakuje koordynacji choćby w polityce informacyjnej.
Prezes Rady Ministrów nie może żądać informacji o konkretnym śledztwie, a to utrudnia politykę informacyjną rządu i Prokuratury Generalnej. Tej sytuacji ustawodawca nie przewidział. Kto wie, czy taka kategoryczna formuła nie stwarza zbyt dużej bariery utrudniającej współpracę.
Kto jest dzisiaj dysponentem rosyjskiego materiału dowodowego, nie tylko skrzynek?
Skrzynek MAK, co do stenogramu to niedługo zapewne uzyska je strona polska.
Kto teraz dysponuje materiałem dowodowym rosyjskiej prokuratury?
Prokuratura rosyjska i pewną jego częścią polska prokuratura.
Rozmawiali Tomasz Pietryga i Marek Domagalski