Czytaj o wczorajszych

uroczystościach w Smoleńsku

oraz

manifestacji w Warszawie

Opinie, komentarze, cytaty

Obejrzyj relację tv.rp.pl z Krakowskiego Przedmieścia

Obejrzyj zdjęcia reporterów Fotorzepy

21:19


Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Zebrani przed Pałacem Prezydenckim rozpoczęli modlitwę kończącą zaplanowane na dziś uroczystości.

21:06


- Mogę tylko powiedzieć jedno słowo: dziękuję. To co zwróciło moją uwagę i z czego czerpię olbrzymią radość to wielka liczba osób młodych. Dziękuję młodzieży, młodemu pokoleniu -

mówi Kaczyński do tłumu sympatyków

.

21:03


Jarosław Kaczyński prowadzący "marsz pamięci" dotarł przed Pałac Prezydencki.

20:43


Jako "skandal, który okrył mrokiem pierwszą rocznicę katastrofy samolotu polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem" ocenia radio Echo Moskwy

zamianę tablicy na lotnisku Siewiernyj

.

20:41


Uczestnicy "marszu pamięci" zatrzymują się pod kościołem św. Anny, w którym znajduje się zabrany sprzed Pałacu Prezydenckiego krzyż harcerski.

20:24


Zakończyła się msza święta w archikatedrze św. Jana. Zebrani szykują się do "marszu pamięci".

19:38


Prezydent Bronisław Komorowski i jego małżonka uczestniczą

w uroczystym koncercie poświęconym pamięci ofiar

katastrofy pod Smoleńskiem.

19:08


Msza św. w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej trwa w warszawskiej archikatedrze św. Jana. Mszę koncelebruje 33 księży. Po nabożeństwie przed Pałac Prezydencki przejdzie "marsz pamięci".

Czytaj więcej o mszy i marszu pamięci

19:06


Para prezydencka i rodziny pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy zginęli pod Smoleńskiem, uczestniczyli w mszy świętej w kaplicy w Pałacu Prezydenckim - informuje Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.

18:57


Koncert "In memoriam" w wileńskim akademickim kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty kończy litewskie uroczystości upamiętniające pierwszą rocznicę tragedii smoleńskiej

18:56


"Jest zadziwiające, że brat bliźniak Lecha Kaczyńskiego - Jarosław - w tym dniu nie poleciał do Krakowa, lecz został w Warszawie, by wiecować. Odmówił udziału w oficjalnych obchodach" -

przekazuje rosyjska telewizja NTV

.

18:31


Około tysiąca osób z biało-czerwonymi flagami wzięło udział w wiecu na placu Trafalgar. Organizatorami były: Klub "Gazety Polskiej" i Polska Wszechnica w W. Brytanii.

18:30


Po południu przed Pałacem Prezydenckim zebrało się ok. 7 tys. osób -

szacują służby porządkowe

.

18:22


Tablica ze słowami o "sowieckim ludobójstwie w Katyniu",

zdjęta z kamienia w Smoleńsku, zostanie przekazana Polsce. Tak zdecydowały miejscowe władze - informuje rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego Andriej Jewsiejenkow. Wcześniej podawano, że tablica znajdzie się w kompleksie muzealnym w Lesie Katyńskim.

18:02


"Mocne słowa" - komentuje w programie TVN "Kawa na ławę"

wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego

europoseł PiS Tadeusz Cymański. "Przez kogo zostali zdradzeni o świcie?" - pyta poseł PO Jerzy Fedorowicz. "Każdy ma prawo do własnych odczuć i przemyśleń" - ocenia Eugeniusz Kłopotek z PSL.

17:39


Pomnik nagrobny Arkadiusza Rybickiego poświęcony na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. W uroczystości uczestniczy ok. 200 osób: rodzina, przyjaciele oraz przedstawiciele władz i organizacji.

17:37


Teren przed Pałacem Prezydenckim pustoszeje. Ludzie idą na

koncert na Plac Zamkowy

.

17:30


Happening "Las Smoleński" na Krakowskim Przedmieściu. W powietrze ulatuje kilkaset białych i czerwonych balonów, do każdego przyczepiona jest kartka z nazwiskiem jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej.

17:25


Obelisk z epitafium poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej 

odsłonięty w Kielcach

. We wnętrzu głazu - ustawionego obok 96 dębów - umieszczona została urna z ziemią z miejsca tragedii.

17:09


- Ci, którzy chcieli zabić pamięć, przegrali. Nie udało się. Pamiętamy i będziemy pamiętać, bo szanujemy naród polski i szanujemy siebie -

mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński

do zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu.

17:03


Ponad 500 osób przeszło główną ulicą Łodzi - Piotrkowską - w Marszu Milczenia i Pamięci. Marsz zorganizowały m.in. Klub Gazety Polskiej, Ruch Odbudowy Polski, Stowarzyszenie Forum dla Ojczyzny i PiS.

17:02


Koncert "Polskie śpiewanie"

rozpoczyna się na Placu Zamkowym. Koncert zorganizował Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy w Smoleńskiej.

16:54


Rzecznik MSZ Marcin Bosacki: resort

konsekwentnie wydawał negatywną opinię

w sprawie rosyjskiej propozycji zamiany tablicy na miejscu katastrofy Tu-154 M pod Smoleńskiem, a MSZ nie zostało uprzedzone, że tablica w nocy z piątku na sobotę zostanie wymieniona.

O stanowisku rosyjskiego MSZ

16:32


Zebrani na Krakowskim Przedmieściu skandują imię prezesa Prawa i Sprawiedliwości

.

16:26


Trzeba domagać się od władz budowy pomnika na Krakowskim Przedmieściu; jeżeli będzie potrzeba, sami taki pomnik zbudujemy - mówi socjolog prof. Zdzisław Krasnodębski podczas

spotkania inaugurującego działalność Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego

. "Zbudujemy, zbudujemy!" - skandują ludzie.

16:12


Zgromadzenie publiczne przed Pałacem Prezydenckim przebiega bez zakłóceń - informuje rzecznik KSP Maciej Karczyński.

16:09


10 kwietnia 2010 r. nigdy nie zapomnimy, będziemy pamiętać o ludziach, którzy reprezentowali Rzeczpospolitą -

mówi we Włocławku ordynariusz bp Wiesław Mering

.

15:37


Prezydentowa Anna Komorowska

spotyka się w Belwederze

z częścią rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Spotkanie jest niedostępne dla mediów.

15:17


"Zostali zdradzeni o świcie" - mówi o ofiarach katastrofy, nawiązując do wiersza Zbigniewa Herberta, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Uczestniczy on w

spotkaniu inaugurującym Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego

.

14:50


Rosyjskie MSZ

wyraża zdziwienie polską reakcją na wymianę tablicy

w Smoleńsku. "Polskie władze wiedzą, iż językiem państwowym na terytorium Federacji Rosyjskiej jest rosyjski. (...) Polska strona była w pełni informowana zarówno o niedopuszczalności działań bez oficjalnego uzgodnienia, jak i o konieczności szybkiej zamiany tablicy" - czytamy w oświadczeniu.

14:49


W Sali Kongresowej w Warszawie trwa spotkanie inaugurujące Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Obecni są politycy PiS, w tym prezes Jarosław Kaczyński, witany owacjami na stojąco. Spotkanie rozpoczął aktor Jerzy Zelnik.

Czytaj więcej o powstającym Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego

14:44


- Oddali życie za swą przyjaźń z Ojczyzną, za swoje miejsce we wspólnocie narodu, za służbę w szeregach obrońców polskiej wolności - mówi podczas mszy w Gdańsku o ofiarach katastrofy abp Sławoj Leszek Głódź.

14:43


W kościołach na Ukrainie odprawiane są msze w intencji ofiar, a program pierwszy państwowej telewizji nadaje transmisję z uroczystości żałobnych na Powązkach. - W tych trudnych chwilach jesteśmy z wami, bracia Polacy - mówią w trakcie relacji ukraińscy komentatorzy.

14:34


Czytaj

relację Ewy Łosińskiej z krakowskiego Marszu Pamięci pod Krzyż Katyński

14:32


- Nas nikt o zdanie nie pytał - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak pytany, dlaczego politycy tej partii nie uczestniczyli w państwowych uroczystościach na Powązkach.

Czytaj więcej o składaniu przez PiS wieńców na Powązkach

14:32


Były próby handlu zniczami przed Pałacem Prezydenckim bez zezwolenia - mówi rzeczniczka Straży Miejskiej Monika Niżniak. Strażnicy zlikwidowali 3 stoiskl i nałożyli 2 mandaty karne. Udaremniono też próby sprzedaży zniczy z samochodów.

14:02


Polacy mieszkający we Francji modlą się w intencji ofiar katastrofy w największym polskim kościele w Paryżu.

Czytaj więcej o uroczystościach w Paryżu

13:57


W czeskiej Pradze

odbył się koncert "Requiem Smoleńskie"

. Wysłuchało go około 1,2 tys. osób, w tym prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus i sekretarz stanu MSZ Jan Borkowski.

13:56


Na Krakowskim Przedmieściu trwa zbiórka podpisów pod petycją o postawienie pomnika w kształcie 96 promieni.

13:48


Buka zielonego sadzą obok kościoła ewangelickiego w Szczyrku miejscowi luteranie. Wcześniej w modlitwie wspominali 96 ofiar katastrofy.

13:43


- Nie możemy spuścić kurtyny milczenia, ponieważ ci, którzy nie pamiętają o przeszłości, skazani są na jej powtarzanie. Ale z tej przeszłości musimy brać ogień, a nie popioły - mówi w homilii w warszawskiej archikatedrze wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Czytaj więcej o mszy w katedrze

13:43


Swietłana Miewiediewa, żona prezydenta Rosji, odwiedza ambasadę RP w Moskwie, by uczcić pamięć ofiar katastrofy. "Do dzisiaj nie słabnie ból po tej stracie" - pisze w księdze żałobnej.

Czytaj więcej o wizycie Miedwiediewej w polskiej ambasadzie

13:20


Na  telebimie na Krakowskim Przedmieściu rozpoczyna się emisja filmu Anity Gargas "10.04.10" - podaje niezalezna.pl

13:10


Czytaj korespondencję Piotra Skwiecińskiego ze Smoleńska

.

13:00


Rozpoczyna się msza św. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Uczestniczą w niej rodziny, przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Bronisławem Komorowskim, ministrowie, parlamentarzyści, władze stolicy. Mszy przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Czytaj więcej o mszy w katedrze

12:57


"Któż z mógłby się spodziewać, że w samą rocznicę smoleńskiej katastrofy będziemy mieli jeszcze jeden wbity nóż w serce narodu? Bo jak inaczej określić rosyjską prowokację - zmianę tablicy i treści napisu" - mówi podczas mszy świętej na Jasnej Górze przeor sanktuarium o. Roman Majewski.

12:53


"Dziś, po upływie roku od tamtych tragicznych wydarzeń, gromadzimy się tu na wspólnej modlitwie, kończąc niejako rok żałoby: ale pełni zadumy, współczucia i zamyślenia w odczytywaniu tego znaku czasu" - mówi podczas mszy św. w Gnieźnie prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.

12:52


150 wiernych uczestniczy we mszy za ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, odprawionej w kaplicy parafii katolickiej w Smoleńsku.

Czytaj więcej o nabożeństwie w Smoleńsku

12:45


Straż Miejska rano zatrzymała mężczyznę, który wyszedł z baru Przekąski-Zakąski na Krakowskim Przedmieściu i lżył osoby czczące pamięć zmarłych - donosi reporter "Rz".

Czytaj więcej o incydencie

12:40


10 kwietnia 2011 w obiektywach fotoreporterów agencji Fotorzepa.

Zobacz galerię zdjęć

.

12:33


Na warszawskich Powązkach kwiaty składają politycy PiS, w tym prezes Jarosław Kaczyński. Dzieje się to już po

zakończeniu oficjalnych uroczystości w tym miejscu

.


Czytaj więcej o składaniu przez PiS wieńców na Powązkach

12:25


W Moskwie, Petersburgu i innych miastach Federacji Rosyjskiej z inicjatywy Kongresu Polaków w Rosji odprawione zostały msze święte w intencji ofiar katastrofy - pisze PAP.

12:17


"Łączę się z wami w tej szczególnej narodowej modlitwie. Niech Chrystus, który jest naszym życiem i zmartwychwstaniem (...) umocni wasze serca w przeżywaniu tego bolesnego doświadczenia" - mówi do Polaków papież Benedykt XVI.

Czytaj więcej o papieskim błogosławieństwie

12:10


Przed Pałacem Prezydenckim kończy się projekcja filmu "Mgła", który pokazywany był na telebimie wystawionym przy Krakowskim Przedmieściu.

12:01


- Trwają rozmowy między protokołami dyplomatycznymi Polski i Rosji na temat ceremoniału poniedziałkowych uroczystości w Smoleńsku - mówi dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Czytaj wcześniejszą informację

11:55


"Służby porządkowe z niewyjaśnionych przyczyn uniemożliwiły wspólne składanie wieńców i zniczy pod Pałacem Prezydenckim posłom PiS. Z niewyjaśnionych przyczyn za barierki wpuszczono tylko 10 parlamentarzystów PiS. W wyniku takich działań dwie posłanki: Marzena Machałek oraz Daniela Chrapkiewicz zostały poturbowane" - pisze PiS w oświadczeniu.

Czytaj więcej o zarzutach PiS

11:47


Żona prezydenta Gruzji Sandra Saakaszwili składa kwiaty przy sarkofagu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii w krypcie Katedry na Wawelu.

Czytaj więcej o wizycie żony gruzińskiego prezydenta na Wawelu

11:40


Złożenie wieńców i zapalenie zniczy kończy uroczystości w Kwaterze Smoleńskiej na Wojskowych Powązkach.

Czytaj więcej o uroczystościach na Powązkach

11:31


Czy prezydent Komorowski złoży jutro kwiaty przy rosyjskiej tablicy w Smoleńsku? Polscy dyplomaci  "poradzą sobie z tym kłopotem"  - mówi doradca prezydenta Tomasz Nałęcz. - Właśnie tak, żeby ofiary katastrofy upamiętnić, ale tak by formą tego upamiętnienia nie ranić polskich serc - dodaje.

Czytaj wcześniejszą informację

11:22


- Tylko na prawdzie można budować zaufanie, pojednanie i wybaczenie - mówi bp Andrzej Suski podczas mszy św. w Toruniu. Przypomina, że rocznica to, zgodnie z tradycją, koniec okresu żałoby.

11:11


Przed Pałacem Prezydenckim jest już co najmniej kilka tysięcy ludzi. Z podawaną przez agencje liczbą nie zgadza się portal niezalezna.pl: "Na Krakowskim Przedmieściu zebrało się już co najmniej 15 tys. ludzi i stale przybywają nowi. Tymczasem policja podaje liczbę 3 tys., a medialni kłamcy - 2 tys.". Parlamentarzyści PiS pośredniczą w zapalaniu zniczy, przekazywanych im przez zgromadzonych.

Czytaj więcej o zgromadzonych przed pałacem

10:59


Prezydent Bronisław Komorowski nie złoży jutro wieńców przed nową tablicą, umieszczoną w miejscu katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem; trwają uzgodnienia kancelarii prezydentów Polski i Rosji, dotyczące przebiegu jutrzejszego spotkania w Smoleńsku i Katyniu - dowiaduje się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa.

10:42


Szef MSZ Radosław Sikorski odwiedził mogiłę Andrzeja Kremera na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - donosi Polskie Radio.

10:46


Rozpoczyna się modlitwa ekumeniczna podczas uroczystości na Powązkach.

Czytaj więcej o uroczystościach na Powązkach

10:35


Minutą ciszy i odegraniem hymnu narodowego rozpoczynają się uroczystości  państwowe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Głos zabiera prezydent Bronisław Komorowski, a następnie - w imieniu rodzin ofiar - Jolanta Przewoźnik. - Rok temu runął nasz świat, w jednym momencie zastygł czas - mówi Przewoźnik.

Czytaj więcej o uroczystościach na Powązkach

10:25


Do ludzi zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie wychodzi Jarosław Kaczyński, witany brawami i okrzykami:"Jarosław!".

10:20


Około 600 osób uczestniczy w Marszu Pamięci, zorganizowanym w Krakowie - podaje policja. Patronat nad marszem objęła wdowa po prezesie IPN, Zuzanna Kurtyka. "Podnieś głowę i chodź z nami, Rosja gardzi lizusami" - skandują manifestanci.

10.00


Rozpoczyna się uroczystość w Katedrze na Wawelu. - Wasz ból jest naszym wspólnym bólem. Wasza nadzieja jest naszą nadzieją. Niech modlitwa będzie większa od różnic i podziałów, także politycznych - mówił kardynał Dziwisz.

Czytaj więcej o uroczystościach na Wawelu

9:47


W Krakowie bije Dzwon Zygmunta. Wzywa na mszę świętą za ofiary katastrofy,  celebrowaną przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. W uroczystości wezmą udział m.in. rodziny ofiar katastrofy oraz żona prezydenta Gruzji Sandra Saakaszwili.

9:38


Gubernator obwodu smoleńskiego Siergiej Antufjew twierdzi, że reakcja w Polsce na zamianę tablicy na kamieniu upamiętniającym katastrofę Tu-154M jest dla niego zaskoczeniem. Tłumaczy, że decyzję podjęto po "licznych sygnałach od obywateli rosyjskich, którzy skarżyli się, że nie rozumieją napisu na tablicy".

9:28


Prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz marszałkowie Sejmu i Senatu składają wieniec przed tablicą w Sejmie, poświęconą pamięci parlamentarzystów, którzy zginęli w Smoleńsku.

Czytaj więcej o uroczystościach z udziałem władz państwowych

8:57


Kończy się nabożeństwo ekumeniczne dla rodzin i bliskich  ofiar na Okęciu.

Czytaj więcej o nabożeństwie na Okęciu

8:55


Aktywiści Naszych i Młodej Gwardii Jednej Rosji, dwóch prokremlowskich organizacji młodzieżowych, czczą pamięć ofiar katastrofy, składając kwiaty i zapalając znicze przed ambasadą RP w Moskwie.

Czytaj więcej o kwiatach przed polską ambasadą w Moskwie

8:43


Prezes Jarosław Kaczyński i delegacja polityków PiS przybywa pod Pałac Prezydencki, by złożyć wieniec. "Jarosław, Jarosław!", "Tu jest Polska!"- skandują zgromadzeni.

Czytaj więcej o organizowanych przez PiS obchodach rocznicy

8:43


Przed Pałacem Prezydenckim dochodzi do drobnych incydentów i przepychanek. Policja wyprowadza sprzed Pałacu kilku uczestników zgromadzenia - donosi Polskie Radio.

8:41


Prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz marszałkowie Sejmu i Senatu składają kwiaty i zapalają znicze  przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Czytaj więcej o uroczystości w katedrze

8:41

W godzinę katastrofy na Krakowskim Przedmieściu wyją syreny, biją dzwony. Polska zatrzymuje się na minutę ciszy.

8:41


Oficjalne wieńce i kwiaty na grobach ofiar katastrofy pochodzących z województwa śląskiego: wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek w Katowicach, posła Grzegorza Dolniaka w Będzinie oraz rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego w Częstochowie.

8:38


Polscy dyplomaci złożą kwiaty w Smoleńsku nie przy głazie z tablicą pamiątkową - jak planowano - lecz przy smoleńskiej brzozie, w którą uderzył tupolew - podaje TVN24.

Czytaj więcej o składaniu kwiatów pod brzozą w Smoleńsku

8:35

Na Krakowskim Przedmieściu jest już kilka tysięcy osób.

8:23


W Smoleńsku trwa msza św. przy głazie, na którym znajduje się zamieniona przez rosyjskie władze tablica. W nabożeństwie bierze udział około 30 osób.

Ok. 8:00


Marta Kaczyńska odwiedza grób rodziców w krypcie Katedry na Wawelu, w towarzystwie brata prezydentowej, płk. Konrada Mackiewicza oraz Jana Tomaszewskiego - kuzyna prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Czytaj więcej o wizycie Marty Kaczyńskiej przy grobie rodziców

8:00


W Kościele Seminaryjnym w Warszawie rozpoczyna się msza święta w intencji w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W nabożeństwie uczestniczy Jarosław Kaczyński i inni politycy PiS.

Czytaj więcej o organizowanych przez PiS obchodach rocznicy

7:00


Na płycie lotniska wojskowego na Okęciu, skąd rok temu w swój ostatni lot wyruszył tupolew, rozpoczyna się nabożeństwo ekumeniczne dla bliskich ofiar, bez udziału mediów. Modlitwę ekumeniczną odprawiają kapłani: katolicki, prawosławny i ewangelicki.

Czytaj więcej o nabożeństwie na Okęciu

Od rana


Przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zbierają się ludzie, chcący oddać hołd Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym ofiarom katastrofy smoleńskiej. Barierki uniemożliwiają dostęp w bezpośrednie sąsiedztwo Pałacu.

Czytaj więcej o zgromadzonych przed Pałacem

Obejrzyj relację tv.rp.pl sprzed Pałacu Prezydenckiego