Najnowsze sondaże:

IBRiS dla „Rzeczpospolitej”: Rafał Trzaskowski – 45,3 proc., Andrzej Duda – 44,4 proc.

Ipsos dla OKO.press: Andrzej Duda – 50 proc., Rafał Trzaskowski – 47 proc.

Kantar dla TVN: Rafał Trzaskowski – 46,4 proc., Andrzej Duda – 45,9 proc.

Kantar dla Radia Zet: Rafał Trzaskowski – 45 proc., Andrzej Duda – 44 proc.

IBRIS dla „Polityki”: Andrzej Duda – 48,7 proc., Rafał Trzaskowski – 47,8 proc.

IBRiS dla RMF i „Dziennika Gazety Prawnej”: Andrzej Duda – 46,8 proc., Rafał Trzaskowski – 45,9 proc.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

IBRiS dla Wirtualnej Polski: Rafał Trzaskowski – 47,2 proc., Andrzej Duda – 45,9 proc. (5 lipca)

Estymator dla „Do Rzeczy”: Andrzej Duda – 50,9 proc., Rafał Trzaskowski – 49,1 proc. (5 lipca)

IBRiS dla „Polityki”: Andrzej Duda – 48,7 proc., Rafał Trzaskowski – 47,8 proc. (4 lipca)

Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24: Rafał Trzaskowski – 47 proc., Andrzej Duda – 46 proc. (3 lipca)

Ipsos dla OKO.press: Rafał Trzaskowski – 49 proc., Andrzej Duda – 48 proc. (2 lipca)

IBRiS dla Onetu: Andrzej Duda – 49 proc., Rafał Trzaskowski – 46,4 proc. (2 lipca)

Instytut Badań Pollster dla „Wiadomości”: Andrzej Duda – 51,14 proc., Rafał Trzaskowski – 48,86 proc. (1 lipca)

23.10

Kończymy relację z kampanii wyborczej przed II turą wyborów prezydenckich. Od północy obowiązuje cisza wyborcza. Do zobaczenia przy urnach.

23.08

22.55

Dziękuję za ten zamojski rynek, pełen ludzi, którzy przybyli tu, żeby mnie wesprzeć – mówił Andrzej Duda na swoim finałowym wiecu w Zamościu. Podziękował NSZZ Solidarność i jej przewodniczącemu za wspieranie go i współpracę. – Dziękuję, że jest ze mną Solidarność, są ludzie pracy i robotnicy. To dla mnie przywilej i myślę, że podobnie sądziłby mój mistrz prezydent Lech Kaczyński.

22.35

„Pomyślcie o Waszych babciach i dziadkach, o waszych rodzinach, o dzieciach. Czy nie jest tak, że żyje im się po prostu lepiej? Kiedy bezrobocie było niższe? Kiedy pensje były wyższe? Kiedy udało się skutecznie walczyć z ubóstwem i wykluczeniem? Teraz, czy kiedy członkiem rządu był ten Rafał Trzaskowski?” – napisał na Facebooku szef rządu Mateusz Morawiecki.

22.30

– Będziemy się wszyscy, już wkrótce, bardzo potrzebować. Kryzys klimatyczny, śmieciowy rynek pracy, depresja gospodarcza, sypiąca się ochrona zdrowia i transport publiczny, rosnące podziały społeczne – odpowiedzią na te problemy nie jest ani konserwatywno-narodowy zamordyzm, ani powrót do neoliberalnej przeszłości – ocenił Adrian Zandberg z partii Razem.

22.25

22.15

Wiecem w Rybniku kończy swoją kampanię Rafał Trzaskowski.

20.33

Na konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej padły dwie możliwe daty ogłoszenia wyników II tury. Według ostrożnej prognozy przewodniczącego PKW, sędziego Sylwestra Marciniaka, może to nastąpić najpóźniej we wtorek o godzinie 23. Będzie to zależało od spływania wyników z zagranicznych obwodowych komisji. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego minister Magdalena Pietrzak przypuszcza, że wyniki możemy poznać już w poniedziałek w nocy, a może nawet późnym wieczorem. Minister Pietrzak stwierdziła, że w związku ze wsparciem, jakie zostało udzielone komisjom za granicą, jest szansa, że wyniki poznamy „znacząco szybciej”.

20.20

Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało dziś kolejny sondaż preferencji przed II turą wyborów prezydenckich. Różnica między obydwoma kandydatami jest minimalna, 0,2 pkt. proc., ze wskazaniem na Rafała Trzaskowskiego.

19.50

Andrzej Duda wygrywa z Rafałem Trzaskowskim w ostatnim przed drugą turą wyborów sondażu, przeprowadzonym przez pracownię Pollster dla TVP.

19.45

Duda zapewnił, że nie będzie namawiał swojego sztabu do składania protestów wyborczych po ogłoszeniu wyników wyborów.

19.35

– Nie wyobrażam sobie, by żona znosiła ze mną trudy kampanii. Nie naraziłbym jej na to. Cieszę się jednak, że dziś mnie wsparła. Pokazaliśmy, że jesteśmy jednością – mówił w Polsat News Andrzej Duda.

19.30

– To nie będą zwykłe wybory, ale chwila, która określi losy naszego wielkiego narodu na najbliższe lata. To my zdecydujemy, jakiej wizji Polski chcemy. Czy chcemy Polski wolnej, demokratycznej, samorządnej i solidarnej, obywatelskiej i otwartej, silnej w Unii Europejskiej, Polski bez nienawiści i podziałów – czy też pójdziemy inną drogą – mówił w orędziu, wyemitowanym w TVP, marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

18.45

– W II turze wyborów liczba wyborców wynosi 29 937 795 osób, w tym 519 431 za granicą – poinformowała PKW na konferencji prasowej

18.10

W ostatnim sondażu CBOS przed ciszą wyborczą połowa wyborców zadeklarowała chęć zagłosowania na kandydata Zjednoczonej Prawicy.

17.45

W drugiej kadencji prezydent odpowiada tylko przed Bogiem, historią i narodem i takie będzie to rządzenie – mówił na Podkarpaciu walczący o reelekcję Andrzej Duda.

JANEK SKARZYNSKI / AFP

JANEK SKARZYNSKI / AFP

17.40

Zwracam się do was nie jako prezydentowa, ale jako żona Andrzeja – powiedziała w Rzeszowie Agata Kornhauser-Duda. Podziękowała wspierającym męża Polakom, przekonując, że dzięki nim prezydent ma siłę do sprawowania władzy. Zauważyła, że „sztaby prześcigają się w kalumniach”, a na to nie ma jej zgody. – Mam takie marzenie, żebyśmy się wreszcie zaczęli traktować z szacunkiem.

17.05

Czy utwór „Polskie tango” Taco Hemingwaya wpłynie na wyborców? Po stronie którego obozu jest więcej negatywnych emocji? Jaki przekaz zawierał wywiad, którego Jarosław Kaczyński udzielił telewizji Trwam? – ostatni dzień kampanii wyborczej komentują Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

16.45

Ponad połowa osób, które nie wzięły udziału w I turze wyborów prezydenckich, a chcą zagłosować w drugiej, deklaruje oddanie głosu na Rafała Trzaskowskiego – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Szacowana frekwencja może przekroczyć 66 procent.

16.30

Przeprowadzone w ostatnich dwóch tygodniach sondaże nie dają jasnej odpowiedzi, kto jest bliżej prezydentury. Porównaliśmy, jak zmieniało się poparcie dla Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego przed drugą turą wyborów.

AFP

AFP

16.15

16.10

Rodzina i jej ochrona są najważniejsze. A ta rodzina to chłopak i dziewczyna. Ta rodzina to małżeństwo, które jest związkiem kobiety i mężczyzny. To jest rodzina – mówił prezydent Andrzej Duda w Dębicy

15.50

Proszę Polki, które głosowały na innych kandydatów lub nie głosowały w I turze: Kobiety, dziewczyny, chodźcie z nami! – mówiła w Kłodzku Małgorzata Trzaskowska.

15.35

Były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a obecnie członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun, skierował pismo do przewodniczącego RMN o odwołanie prezesa Polskiej Agencji Prasowej, Wojciecha Surmacza.

14:42

Prezydent udziela wywiadów tylko wybranym dziennikarzom, inaczej niż pięć lat temu, gdy kandydował do najwyższego urzędu w państwie. Gdybym mógł porozmawiać z Andrzejem Dudą, tak jak rozmawialiśmy w czasach kiedy był w opozycji, to zadałbym mu kilka ważnych pytań – pisze na rp.pl Jacek Nizinkiewicz. Jakie to pytania? Odpowiedzi znajdziecie tutaj.

JANEK SKARZYNSKI / AFP

JANEK SKARZYNSKI / AFP

14:36

– Pamiętamy politykę Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej – powiedział poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, podkreślając, że jego formacja nie popiera nikogo w drugiej turze wyborów i przypominając podwyżki podatków podpisane przez prezydentów Andrzeja Dudę i Bronisława Komorowskiego. Niedawny kandydat w wyborach prezydenckich przekonywał, że program i postulaty Konfederacji mieszczą się „w zdrowym centrum”.

14:24

14:04

Prezydent jest kimś więcej niż strażnikiem ustawy najwyższej. Najpierw ją interpretuje, a dopiero potem strzeże swej interpretacji – pisze w „Rzeczpospolitej” Wojciech Tumidalski.

13:43

Główni rywale pokazali w kampanii diametralnie różne podejście do roli państwa w gospodarce. Starły się wizje Polski „narodowej” i „prounijnej” – pisze w „Rzeczpospolitej” Andrzej Stec.

13:18

Chociaż Rafał Trzaskowski nie jest moim kandydatem, to zagłosuję na niego, bo mam przynajmniej pewność, że w następnych wyborach będę mógł w ogóle na kogoś zagłosować – stwierdził Szymon Hołownia, były kandydat na prezydenta, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

13:01

– Czy pan Sławomir Nitras, który złoży legitymację partyjną i spali ją na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przed wejściem do Kancelarii Prezydenta będzie innym Nitrasem tylko dlatego, że oddał legitymację? Przecież będzie tym samym człowiekiem. To kompletnie nie ma żadnego znaczenia, to puste hasło i fałsz, jeden z wielu w obietnicach Rafała Trzaskowskiego – powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, odnosząc się do zapowiedzi kandydata KO, że członkowie jego Kancelarii będą musieli zrezygnować z członkostwa w partiach politycznych.

12:41

12:35

O tym na kogo zagłosuję w wyborach powiedziałem tylko swojej żonie – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Artur Dziambor, poseł Konfederacji.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

12:15

Zaproście do auta sąsiadów, bliskich, kogokolwiek kto ma problemy z poruszaniem się i dojściem do komisji wyborczej, zaproponujcie im, że ich podwieziecie. Ja chcę Polskę rozwijać.

Prezydent Andrzej Duda w gminie Niebylec

12:11

To było pięć lat nastawione na polską rodzinę, na człowieka

Prezydent Andrzej Duda w gminie Niebylec

12:07

11:57

Na złość będę próbował się z nimi porozumieć. Wyciągnę do nich rękę

Rafał Trzaskowski w Świdnicy

11:56

Oni nas wszystkich próbują postawić poza nawiasem wspólnoty narodowej. Osoba, która jest tak zgorzkniała, tak smutna, która jest tak pełna kompleksów, tak pełna nienawiści, nie może wpływać na nasze życie.

Rafał Trzaskowski w Świdnicy

11:55

– Nie mamy sygnałów, że wzrosła liczba zachorowań po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Wręcz odwrotnie, widzimy, że poziom liczby nowych zachorowań ustabilizował się na niskim poziomie. To pokazuje, że epidemia naprawdę w wielu województwach już jest w całkowitym odwrocie – powiedział w TVP Info minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewniając, że udanie się do lokali wyborczych 12 lipca jest bezpieczne.

11:46

Co ta kłamliwa telewizja powie w poniedziałek, kiedy wygramy?

Rafał Trzaskowski w Świdnicy

11:45

O tym są te wybory: czy dalej będziemy mieli państwo Jarosława Kaczyńskiego, który jest tylko w jednej telewizji, w której organizuje kolejny festiwal nienawiści.

Rafał Trzaskowski w Świdnicy

11:40

Ta władza i ten prezydent, który władzy służy, pokazali jaka ta władza jest ohydna.

Rafał Trzaskowski w Świdnicy

11:38

Wczoraj usłyszałem słowa, że nie mam polskiej duszy, że nie mam polskiego serca od pana prezesa (Jarosława Kaczyńskiego). To są wybory o tym czy dalej się będzie nas dzielić, czy dalej będzie panować nienawiść, czy będziemy wreszcie mogli być razem.

Rafał Trzaskowski w Świdnicy

11:25

Od 2015 r. rząd PiS osiągnął kilka znaczących sukcesów w polityce zagranicznej. Kampania Andrzeja Dudy je marnotrawi – pisze na rp.pl Jędrzej Bielecki.

11:13

Czas spędzony w lokalu wyborczym to kilka minut. WHO mówi o zagrożeniu przy 15 minutach spędzonych w zamkniętej przestrzeni. Pójście na wybory jest bezpieczniejsze niż pójście do sklepu.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, na konferencji prasowej

11:10

Zawsze byłem zdania, że powinien być obowiązek głosowania, który zresztą w wielu krajach jest.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, w TVP Info

10:59

Społeczna gospodarka rynkowa to sprawiedliwy podział dóbr. Do 2015 roku 50 mld zł VAT-u rocznie było kradzione, rozpływało się.

Andrzej Duda w Jasienicy Rosielnej

10:52

Żyliśmy przez długie lata w państwie, w którym pracowaliśmy i nie widzieliśmy dla siebie jakiegoś bardzo wyraźnego przysporzenia. Ludzie pracowali ciężko, żeby się dorobić, żeby wyjść z biedy, musieli wyjechać za granicę. Moim celem jest to, żeby już nigdy więcej nie trzeba było wyjeżdżać za pracą.

Andrzej Duda w Jasienicy Rosielnej

10:40

Jeżeli PiS przez ostatnie lata wykonywał wyłącznie wrogie gesty w nasza stronę to niech nie liczy, że na końcu kampanii Konfederacja powie wprawdzie zwalczaliście nas, zasady były nierówne, byliście chamscy, ale tak naprawdę jesteście fajni, wybierajcie Polacy to jest PiS. Platforma jeszcze gorzej bo Trzaskowski nazywał nas faszystami, policja biła naszych sympatyków. Stoimy naprzeciwko tego całego PO-PiS-u

Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji, były kandydat na prezydenta w Radiu Plus

10:38

10:36

Jarosław Kaczyński straszył wczoraj Polaków, przedstawił swój plan. To jest właśnie wybór, przed którym stoimy: albo po 13 lipca, kiedy poznamy wyniki wyborów, będzie panował niepodzielnie Jarosław Kaczyński, albo nastąpi nowa era w polityce – mówił w rozmowie z TVN24 szef sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, poseł PO Cezary Tomczyk.

10:35

10:17

Rafał Trzaskowski prowadzi kampanię w stylu „Dom wszystkich Polska”. Łączy, szuka wyborców wszędzie. Andrzej Duda odwrotnie, segmentowo atakuje różne grupy społeczne i przez to przegra wybory

Grzegorz Napieralski, poseł PO, w rozmowie z Interią

10:10

Utożsamiałem się z programem PiS, on mi odpowiadał – mówił w rozmowie z Programem III Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda, wspominając kampanię wyborczą z 2015 roku.

FOT. JERZY DUDEK / FOTORZEPA

FOT. JERZY DUDEK / FOTORZEPA

10:09

Do samego końca nie opowiemy się po żadnej ze stron, uważamy że żaden z tych kandydatów nie spełni naszych oczekiwań. Umizgi obu kandydatów do nas wyglądają tragicznie wręcz – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem poseł Konfederacji, wiceprezes partii KORWiN, Artur Dziambor.

9:58

W TVP Info Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS i członek sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy powiedział, że nie jest naiwny, by wierzyć „w cokolwiek, co Rafał Trzaskowski opublikuje w swoim programie, który łaskawie się pojawił na jeden dzień przed pierwszą turą”. – Ja wiem, że program Rafała Trzaskowskiego jest warty mniej niż papier, na którym został wydrukowany, bo jest po prostu stekiem kłamstw albo obietnic, których kandydat Platformy Obywatelskiej nie zamierza dotrzymać – oświadczył poseł.

9:52

Trzaskowski mówił, że piątek to ostatni dzień kampanii wyborczej. – Sprawa naprawdę bardzo poważna, dlatego że zostało nam niewiele czasu, kilkanaście godzin na to, żeby przekonać wszystkich, którzy jeszcze potrzebują przekonania. To ostatni, bardzo ważny etap. Co prawda nasze wewnętrzne sondaże pokazują nam, że wygrywamy, ale wiecie, że jest łeb w łeb, więc teraz jest potrzebna ta ostatnia mobilizacja – powiedział.

9:48

Jest z nami pani wiceprezydent Wrocławia, ale z Wrocławia przyjechała też moja rodzina, którą serdecznie pozdrawiam. Moja rodzina zrobiła mi małą niespodziankę, bo przyjechała z naszymi przyjaciółmi z Francji, których też pozdrawiam. Dobrze, że nie z Niemiec, bo TVP miałoby temat. Bonjour, merci!

Rafał Trzaskowski w Obornikach Śląskich

9:45

Kandydat KO Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami w Obornikach Śląskich.

9:36

– Manipulacja, obłuda, fałsz i kłamstwo to jest to, co jest na ustach pana Trzaskowskiego – powiedział w Polsat News premier Mateusz Morawiecki zapewniając, że likwidacja powiatów to pomysł, który nawet nie był dyskutowany. Szef rządu mówił też, że kandydat KO w wyborach prezydenckich „chyba nie wie, co to jest PKB” oraz przekonywał, że dane Komisji Europejskiej pokazują,że stan polskich finansów publicznych jest bardzo dobry.

9:20

Jestem przekonany, że przejdziemy przez kryzys koronawirusowy obronną ręką. Jesteśmy nauczeni ciężkiej pracy, zawsze umieliśmy ciężko pracować. Jeżeli teraz tę naszą pracę przekujemy na rozwój, to efekty będą olśniewające, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Chcę z państwem tego dzieła dokonać, żebyśmy to zrobili razem.

Prezydent Andrzej Duda w Jaśle

9:14

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, marszałek Senatu Tomasz Grodzki (PO) wygłosi dzisiaj o godz. 19:25 orędzie w TVP i Polskim Radiu.

9:10

– Chcieliśmy, aby w Polsce wreszcie wsparta była rodzina, aby przepisy z art. 18 konstytucji, że rodzina jest pod szczególną opieką państwa i z art. 48, który mówi o tym, że rodzice mają prawo wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, żeby wreszcie w Polsce mogły być realizowane – powiedział prezydent w Jaśle.

9:08

Prezydent Andrzej Duda jest na spotkaniu z mieszkańcami Jasła.

8:30

– Ja jak widzę kierowców, którzy jeżdżą autobusami pod wpływem narkotyków to mam apel do pana Trzaskowskiego, żeby z tą niemiecką spółką zrobił taki porządek, jak trzeba i żeby w końcu przebadał wszystkich kierowców na okoliczność zażywania narkotyków, bo to jest po prostu skandaliczne, żeby w ten sposób narażać zdrowie i życie mieszkańców Warszawy – mówił w Polsat News premier.

8:07

Pan Trzaskowski w 2016 r. uczestniczył – ciężko mi w to uwierzyć, ale taka jest prawda – w wypracowywaniu rezolucji przeciwko Polsce, przeciwko rządowi polskiemu. To jest coś, co ujawnił jeden z europarlamentarzystów publikując strony z jego (Trzaskowskiego – red.) osobistymi poprawkami.

Premier Mateusz Morawiecki w Polsat News

8:06

Prezydent Andrzej Duda rzeczywiście przede wszystkim stawiał na współpracę z rządem – ta dobra współpraca prezydenta z rządem będzie atutem przy wychodzeniu z koronakryzysu – mówił w rozmowie z TVN24 rzecznik sztabu prezydenta Andrzeja Dudy, Adam Bielan.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

7:54

Zamierzam realizować wizję Polski taką, jaką ja mam.

Andrzej Duda w Programie III Polskiego Radia

7:53

Ja byłem w PiS, bo mi ten program odpowiadał.

Andrzej Duda w Programie III Polskiego Radia

7:52

Sytuacja budżetowa okazała się po czerwcu dużo lepsza niż prognozowali przyjaciele pana Trzaskowskiego – Leszek Balcerowicz, Jacek Rostowski – ale przekroczyła też oczekiwania Komisji Europejskiej. To dlatego mamy środki na rządowy program inwestycji lokalnych, na fundusz dróg samorządowych. Polska najszybciej w Europie odzyskuje wigor.

Premier Mateusz Morawiecki w Polsat News

7:48

Polska potrzebuje zgody, kompromisu, porozumienia, a nie wiecznej wojny, którą chce wywołać pan Trzaskowski

Premier Mateusz Morawiecki w Polsat News

7:46

Zawsze myślałem samodzielnie. Nie chce zablokować ustaw, które były częścią mojego programu

Andrzej Duda w Programie III Polskiego Radia

7:42

Ostatnie dwa tygodnie pokazały ogromny potencjał negatywnych emocji ze strony opozycji i agresywnej polityki w stosunku do wszystkich, którzy się z nimi nie zgadzają. W niedzielę będziemy wybierać między agresją a pokojem

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, Program I Polskiego Radia

7:39

Ostatnie dwa tygodnie pokazały ogromny potencjał negatywnych emocji ze strony opozycji i takiej agresywnej polityki w stosunku do wszystkich tych, którzy się z nimi nie zgadzają. Za dwa dni będziemy wybierać między spokojem a agresją, między pracą a destrukcją.

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, Program I Polskiego Radia

7:38

„Szansa na to, ze mój głos zdecyduje o zwycięstwie mojego kandydata jest 5000 razy mniejsza od szansy, że idąc na wybory zginę w wypadku samochodowym” – pisze na swoim profilu na Facebooku lider partii KORWiN, Janusz Korwin-Mikke.

7:23

6:21

– Nasi polityczni przeciwnicy są gotowi traktować Polskę jako taki dodatek do Niemiec – słowa o lotnisku w Berlinie zamiast w Polsce są tutaj dobrym przykładem. My chcemy być wielkim europejskim narodem – nasi przeciwnicy nie chcą, bo wiedzą, że gdy Polska będzie wielkim europejskim narodem, to ta „elita” nie będzie miała w Polsce nic do powiedzenia – mówił w rozmowie z TV Trwam Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

6:15

Wybrana w niedzielę głowa państwa powinna kierować się wartościami, takimi jak państwo, naród, wolność i demokracja, a nie polityczną kalkulacją – pisze redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota.

Fotorzepa, Maciej Zieniewicz

Fotorzepa, Maciej Zieniewicz

6:08

Albo w niedzielę, albo nigdy – przy jednowładztwie Jarosława Kaczyńskiego będzie bardzo trudno wygrać wybory. Jeśli wygra Andrzej Duda prawa niezależnych mediów będą ograniczone, prawa samorządowców będą ograniczone. W najbliższą niedzielę decydujemy o kształcie naszej ojczyzny.

Rafał Trzaskowski w Sycowie

6:06

Stawka tych wyborów to pytanie o to, czy nadal w polityce będziemy mieć nową erę Jarosława Kaczyńskiego, który nadal będzie się starał dzielić Polki i Polaków.

Rafał Trzaskowski w Sycowie

6:05

5:59

Jaką przyszłość ma węgiel w Polsce, czy powinniśmy postawić na atom, co z pomocą dla frankowiczów i wielkimi inwestycjami publicznymi – zapytaliśmy Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego. Chcieliśmy też poznać ich poglądy w sprawie euro, wieku emerytalnego i 5G – o poglądach gospodarczych kandydatów na prezydenta piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:46

5:42

Polacy za granicą liczą, że to oni zdecydują, kto zostanie prezydentem. A opozycja twierdzi, że rząd znów sypie Polonii piach w tryby – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:07

PiS twierdzi, że jeśli Andrzej Duda nie będzie prezydentem, to dojdzie do wojny na górze, a programy socjalne będą zabrane. To największe oszustwo tych wyborów – pisze w „Rzeczpospolitej” Jacek Nizinkiewicz.

JANEK SKARZYNSKI / AFP

JANEK SKARZYNSKI / AFP

4:20

W czym Rafał Trzaskowski przyznaje rację PiS? Jak została przyjęta propozycja prezydenta Dudy utworzenia „koalicji polskich spraw”? Czy Polacy boją się prezydenta z innej niż rządząca opcji? O tym w podcaście „Pod Żyrandolem” rozmawiali Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. Audycji można wysłuchać tutaj:

4:15

– W tym sondażu nikt tak naprawdę nie jest pierwszy – analizuje wyniki sondażu dla „Rzeczpospolitej” Marcin Duma, szef IBRiS. – Żeby móc mówić o czyjejś prawdziwej przewadze, wynik musiałby być co najmniej 53:47. W ostatnim przed II turą wyborów sondażu dla „Rz” minimalną przewagę ma Rafał Trzaskowski, który uzyskał 45,3 proc. wskazań. Na Andrzeja Dudę chce głosować 44,4 proc. respondentów.

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Ten pierwszy uzyskał 43,50 proc. głosów, kandydat Koalicji Obywatelskiej - 30,46 proc.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.