Turniej Małego Powstańca.Osiem zespołów zagra na turnieju piłkarskim o Puchar Małego Powstańca. Impreza odbędzie się w d dniach 31 lipca – 2 sierpnia na stadionie Polonii Warszawa przy ul. Konwiktorskiej.
W tym roku wezmą udział drużyny z roczników 2002 i 2003. Do Warszawy przyjedzie ok. 200 zawodników z Polski, Niemiec, Ukrainy i Anglii. Wystąpią zespołu Polonia Warszawa, c 303 Polish Soccer Club Northampton oraz Karpaty i FC Lwów. Celem imprezy jest propagowanie wśród młodego pokolenia idei pojednania i przyjaźni między narodami.
W czwartek o godz. o 17.30 odbędzie się Piknik Powstańczy.
Spektakl „Kamienne niebo zamiast gwiazd". Na deskach sceny w Muzeum Powstania Warszawskiego twórcy spektaklu Marcin Cecko i Krzysztof Garbaczewski opowiedzą o Powstaniu z perspektywy ukrywającej się ludności i uwięzionych w piwnicy cywilów. Jest to nowoczesny projekt teatralny, w którym historyczny temat spotyka się z radykalnym eksperymentem scenicznym. Muzeum Powstania Warszawskiego. 2, 3, 4 i 5 sierpnia. Bilety w cenie 14 zł.
Miasto ruin w Parku Fontann
Sobotni pokaz 27 lipca na Podzamczu będzie inny niż normalnie. Z okazji zbliżających się obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na ekranie wodnym w Multimedialnym Parku Fontann o godz. 21.30 zostaną zaprezentowane fragmenty filmu „Miasto ruin" (reż. Damian Nenow), po nich o godz. 22.00, jak co weekend, będzie można obejrzeć widowisko „Wodna symfonia".
- Multimedialne widowisko stworzy niesamowitą atmosferę i pozwoli uczestnikom XXIII Biegu Powstania Warszawskiego, a także zgromadzonym mieszkańcom i turystom uczestniczyć w wyjątkowym pokazie prezentowanym jedyny raz w tym sezonie z okazji obchodów rocznicowych – zachęcają organizatorzy
Piosenki głośniejsze od bomb
Niezwykła wystawa pojawi się we wtorek 30 lipca na ogrodzeniu Parku Dreszera od strony ul. Puławskiej. Tam nie tylko będzie można obejrzeć zdjęcia twórców piosenek powstańczych i ich wykonawców, ale też ich posłuchać jeśli będziemy mieli smartfonie
- Bardzo rzadko w czasie obchodów poruszany był temat muzyki, która zagrzewała powstańców do walki. Na pozór wszyscy ją znają, ale mało kto wie, jak powstała i czyjego jest autorstwa. Tak pojawił się pomysł na naszą wystawę – mówi Łukasz Prokop ze studia Oneshot Design. Ono wspólnie z Urzędem Dzielnicy Mokotów, Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowały wystawę zdjęć, oraz opis historii powstańczych piosenek.
Autorzy wystawy przy projektowaniu ekspozycji wykorzystali technologię kodów QR, dzięki czemu każdy właściciel smartfona będzie miał możliwość przesłuchania opisywanych utworów. - Czym byłaby wystawa o muzyce bez samej muzyki? Dlatego też podczas prac projektowych zdecydowaliśmy się umieścić na planszach wystawowych kody, które po zeskanowaniu przekierują telefon do konkretnej piosenki – mówi Piotr Margas, współautor ekspozycji.
Wystawę będzie można oglądać do 30 września br.
Wystawa na Powiślu
Nie tylko miasto, czy Muzeum Powstania organizują imprezy z okazji rocznicy. Na Powiślu zebrali się sami mieszkańcy z ul. Dobrej 22/24. Tam będzie w czwartek o godz. 17.02 otwarta wystawa „Nasz Dom, nasze Powiśle, nasze Powstanie". - W naszym domu mieszkają starsi ludzie, którzy walczyli w Powstaniu, bądź przeżyli je jako dzieci i wciąż je pamietają. Niestety, odchodzą oni z każdym rokiem. Na uczczeniu pamięci Powstania w formie wystawy zależało nam tym bardziej, że dom nasz znajdował się na terenie walk, stały przed nim trzy barykady, a w trzech mieszkaniach, u naszych sąsiadów działał szpital powstańczy – opowiada Krzysztof Korczak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Zjednoczenie" na ul. Dobrej 22/24, róg Tamki. W ub. roku zorganizowała ona podobną wystawę po raz pierwszy. – Zainteresowanie nią przerosło najśmielsze oczekiwania, dlatego w tym roku będzie druga. To będzie to stricte impreza sąsiedzka, robiona siłami społecznymi. Chcemy uczcić powstańców, ale w sposób naturalny, bez pompy i oficjalnego zadęcia – tłumaczy prezes Korczak. Zdjęcia będzie można oglądać przez 63 dni.