1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Uważam, że to powinna być decyzja obywateli Europy w pierwszym ogólnoeuropejskim referendum. Ważne, żeby Unia Europejska postrzegana była jako wspólnota obywateli Europy, a nie koalicja poszczególnych rządów. Organizacją referendum powinien się zająć Parlament Europejski. Przy tej okazji w celu zwiększenia frekwencji warto by było rozważyć możliwość głosowania przez internet oraz przyjrzeć się zaletom demokracji elektronicznej.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Mimo przyjęcia obowiązku wprowadzenia Euro aktem akcesyjnym do Unii Europejskiej i ze względu na fakt, iż Unia dzisiaj to inna Unia niż w 2004r. warunkiem wprowadzenia Euro powinno być referendum, poprzedzone debatą na dużo wyższym poziomie merytorycznym niż debata o: „ZUS czy OFE", „podnosimy wiek emerytalny" czy „sześciolatki idą obowiązkowo do szkół". Kluczową rolę w tej sprawie powinny odegrać media i uczelnie wyższe, na których warto by było zorganizować cykl bezpłatnych wykładów poświęconych temu zagadnieniu. W studiach telewizyjnych i radiowych powinni zasiąść eksperci z różnych dziedzin (bankowcy, brokerzy, maklerzy, ekonomiści, przedsiębiorcy), którzy tłumaczyliby społeczeństwu wpływ wprowadzenia Euro na poszczególne sfery życia publicznego. Trzymając z daleka od tej dyskusji polityków wszelkiej maści jestem pewien, że decyzja obywateli w referendum będzie podjęta świadomie. O terminie przeprowadzenia referendum powinien zadecydować rząd.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?