Co dalej z japońskim pacyfizmem?

Brutalne ścięcie głów japońskich obywateli przez Państwo Islamskie (IS), wstrząsnęło w styczniu japońską opinią publiczną i wznowiło dyskusję o zdjęciu ograniczeń dotyczących polityki militarnej znajdujących się w konstytucji.

Publikacja: 07.03.2015 14:20

Premier Japonii Shinzo Abe

Premier Japonii Shinzo Abe

Foto: AFP

W Artykule 9 zapisano, że naród japoński "wyrzeka się wojny" i nie "uznaje prawa państwa" do jej prowadzenia oraz nie będzie posiadać sił zbrojnych. Takie sformułowanie zapewne było determinowane bolesnymi skutkami II wojny światowej. Nie jest także tajemnicą, że japońska ustawa zasadnicza była pisana pod presją Amerykanów. Tak radykalnego prawa nie przyjęli nawet Niemcy i Włosi.

Blisko rok temu, bo 1 kwietnia 2014 roku rząd Japonii wprowadził pewne ułatwienia dotyczące eksportu broni. Przez blisko 50 lat sprzedaż broni i artykułów wojskowych była zakazana, choć nastąpił transfer kilku technologii do USA. Zmiana przepisów nastąpiła z inicjatywy premiera Shinzo Abe. Krytycy premiera podkreślali, że nowe wytyczne są zbyt ogólnikowe i niezbyt precyzyjnie określają możliwości kontroli sprzedaży, przede wszystkim sprzętu wojskowego i nowych technologii za granicę.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej