Co dalej z japońskim pacyfizmem?

Brutalne ścięcie głów japońskich obywateli przez Państwo Islamskie (IS), wstrząsnęło w styczniu japońską opinią publiczną i wznowiło dyskusję o zdjęciu ograniczeń dotyczących polityki militarnej znajdujących się w konstytucji.

Publikacja: 07.03.2015 14:20

Premier Japonii Shinzo Abe

Premier Japonii Shinzo Abe

Foto: AFP

W Artykule 9 zapisano, że naród japoński "wyrzeka się wojny" i nie "uznaje prawa państwa" do jej prowadzenia oraz nie będzie posiadać sił zbrojnych. Takie sformułowanie zapewne było determinowane bolesnymi skutkami II wojny światowej. Nie jest także tajemnicą, że japońska ustawa zasadnicza była pisana pod presją Amerykanów. Tak radykalnego prawa nie przyjęli nawet Niemcy i Włosi.

Blisko rok temu, bo 1 kwietnia 2014 roku rząd Japonii wprowadził pewne ułatwienia dotyczące eksportu broni. Przez blisko 50 lat sprzedaż broni i artykułów wojskowych była zakazana, choć nastąpił transfer kilku technologii do USA. Zmiana przepisów nastąpiła z inicjatywy premiera Shinzo Abe. Krytycy premiera podkreślali, że nowe wytyczne są zbyt ogólnikowe i niezbyt precyzyjnie określają możliwości kontroli sprzedaży, przede wszystkim sprzętu wojskowego i nowych technologii za granicę.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!