Z kolei siedleccy pocztowcy z okazji 70 rocznicy mordu w Katyniu wydali datownik okolicznościowy. Przedstawia on spętane dłonie - synonim zniewolenia i męczeństwa. Datownik będzie stosowany 16 kwietnia w Urzędzie Pocztowym Siedlce 1 z napisem: 70. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ. - W ten sposób Pocztowcy składają hołd polskim oficerom zamordowanym przez Sowietów wiosną 1940 roku - mówi Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej.
Autorką projektu znaczka jest Marzanna Dąbrowska, artysta plastyk. - Inspiracją był dla mnie przejmujący wiersz Zbigniewa Herberta pt. "Guziki" - mówi Dąbrowska.
Znaczek w formie bloku przedstawia krzyżyk z guzików ułożonych na leśnym, przepłukanym wodą piasku. Taki, jakie układa się z kasztanów. Są to guziki szczególne, bo pochodzą z mundurów, płaszczy zamordowanych oficerów. - Katyńska ziemia rodzi je, jak kamienie... Ułożone w krzyżyk są symbolem pamięci. Nadzieję daje słoneczne światło, które oświetla guziki i oczyszczony wodą piasek - dodaje autorka projektu. Na kopercie pierwszego dnia obiegu znajdują się także drzewa, jedyni świadkowie tamtych wydarzeń. Całości dopełnia datownik w kształcie nieśmiertelnika.
Znaczek będzie drukowany techniką offsetową w formacie 43 x 31,25 mm, blok 70 x 90 mm, w nakładzie 300 tys. sztuk. W dniu wprowadzenia do obiegu ukaże się również koperta opatrzona datownikiem stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.
Zarówno znaczek, jak i datownik można zobaczyć na [link=http://www.facebook.com/pocztapolska?ref=mf#!/album.php?aid=162494&id=115132020661&ref=mf" "target=_blank]profilu Poczty Polskiej na Facebooku[/link]