Dotychczas na dofinansowanie remontów mogły liczyć głównie zabytki sakralne, które zgarniały lwią część budżetowej puli. Na wspólnoty nie wystarczało już pieniędzy. Teraz ma być inaczej. Władzom miasta się marzy, by do Euro 2012 Starówka i Trakt Królewski stały się wizytówką stolicy. Ale o dotację mogą się starać także właściciele budynków w innych częściach miasta.
– Do Euro 2012 Warszawa musi wypięknieć, żebyśmy nie najedli się wstydu – mówi wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz. Już kilka miesięcy temu zapowiedział, że niemal czterokrotnie zwiększy środki na remonty zabytków. Obietnicy dotrzymał – w ubiegłym roku miasto dało zaledwie 6,8 mln zł, w tym 26,8 mln zł.
Prywatni właściciele budynków wpisanych do rejestru zabytków, w tym wspólnoty mieszkaniowe, na złożenie wniosku mają czas do końca lutego. Urzędnicy się boją, czy wspólnotom uda się przygotować wnioski, a później wydać pieniądze do końca roku.
– Mieszkańcy muszą się sprężyć, bo inaczej środki przepadną – mówi dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Ewa Nekanda-Trepka. Żeby tak się nie stało, konserwator zorganizowała już cztery spotkania z mieszkańcami. Wczoraj na ul. Świętojańskiej 17 zaczął też działać punkt konsultacyjny dla wspólnot. Dyżury w godz. 17 – 18 w każdy czwartek pełnią tam na razie mieszkańcy, ale wkrótce wspomogą ich pracownicy biura konserwatora.
– To ostatni dzwonek na rozpoczęcie kompletowania dokumentów – zachęca pani konserwator. Najważniejsze, żeby wspólnota w momencie jego składania miała już projekt i pozwolenie na budowę. Wniosek i listę załączników znaleźć można na stronie www.zabytki.um.warszawa.pl. Informacje można też uzyskać pod numerem telefonu 022 827 97 70.