Wystąpienia rosyjskiego wicepremiera oczekiwano w Monachium w napięciu. Uczestnicy międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu dobrze pamiętali, jakie poruszenie wywołał rok temu prezydent Władimir Putin. Ostro zaatakował wtedy Stany Zjednoczone, a jego przemówienie komentatorzy określili mianem najostrzejszego od końca zimnej wojny. W tym roku niczego dobrego nie wróżył fakt, że w piątek rosyjski przywódca oskarżył Zachód o rozpętanie nowego wyścigu zbrojeń.
Tym większe było więc zdziwienie, gdy w niedzielę wicepremier Siergiej Iwanow pojednawczo oświadczył, że Zachód nie musi się obawiać Rosji. – Jestem pewien, że każdy dostrzega, iż w procesie swego rozwoju Rosja łączy ambicje, by zajmować należne jej miejsce w polityce światowej, z zamiarem realizacji narodowych interesów – powiedział. – Jednak chciałbym podkreślić: nie zamierzamy osiągnąć tych celów, budując bloki wojskowe czy angażując się w otwartą konfrontację z naszymi partnerami.
Jego zdaniem Moskwa i Waszyngton powinny podjąć inicjatywę zmierzającą do ustanowienia nowego ładu w dziedzinie zbrojeń, w przyszłym roku wygasa bowiem układ SALT I o ograniczeniu zbrojeń strategicznych, który – według Iwanowa – należy zastąpić nowym porozumieniem, odpowiadającym obecnym realiom. – Najwyższy czas, byśmy wreszcie przyjęli wspólną wizję świata, w którym żyjemy – przekonywał.
Zaznaczył jednak, że „w tym świecie nikt nie powinien zwiększać swego bezpieczeństwa kosztem innych”, co miało być zapewne zakamuflowaną krytyką planów rozmieszczenia w Polsce i Czechach tarczy antyrakietowej. Według Iwanowa odpowiedź Rosji na tarczę w Europie będzie „efektywna, adekwatna, lecz wielokrotnie tańsza” niż koszty zbudowania tej instalacji. – Jakieś kroki trzeba będzie podjąć, gdyż 150 kilometrów od rosyjskiej granicy pojawi się potencjał militarny – oświadczył.
Do obaw Moskwy dotyczących tarczy odniósł się podczas monachijskiej konferencji szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jego zdaniem tarcza powinna zostać włączona w przyszły system obronny NATO i takie rozwiązanie powinno być przedmiotem poważnej dyskusji podczas kwietniowego szczytu sojuszu w Bukareszcie. – Potrzeba więcej pracy, aby rozwiać obawy Rosji, że system ten jej nie zagraża.