Po godzinach w sobotę i niedzielę

Publikacja: 26.07.2008 01:26

Po godzinach w sobotę i niedzielę

Foto: DIGITAL CAMERA

W przeddzień rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta jego twórczość ponownie ożyje w przestrzeni miejskiej Warszawy. Będą prezentacje zarówno klasyczne, jak i nowoczesne

Były już happeningi, malowanie słowem i tramwaj pełen wierszy Zbigniewa Herberta. Teraz zbliża się kulminacyjny moment obchodów Roku Herbertowskiego, którego największą atrakcją ma być wielkie plenerowe widowisko multimedialne.

W niedzielę o godzinie 22 na placu Krasińskich przed Pałacem Rzeczpospolitej czwórka aktorów (Andrzej Chyra, Jan Peszek, Maja Ostaszewska i Rafał Fudalej) pojawi się wirtualnie na trzech telebimach. Sfilmowani wcześniej artyści dokonają „Rekonstrukcji Poety”, czyli zreinterpretują nakreślony jeszcze w 1958 roku przez samego Herberta program poetycki.

W tle zaś rozbrzmi muzyka tworzona na żywo przez dwóch muzyków. Leszek Możdżer tradycyjnie usiądzie za fortepianem, zaś Robert Piotrowicz posłuży się zapewne znanym już z jego płyt syntezatorem analogowym.

Komu będzie trudno odnaleźć się na przedstawieniu przygotowanym głównie z myślą o młodszych widzach, powinien wybrać się na klasyczny koncert piosenek opartych na tekstach Księcia Poetów.

Występ zatytułowany „Czas ciemnej gwiazdy” rozpocznie się w Muzeum Literatury już o godzinie 16. Tu nie będzie mowy o nadmiarze bodźców, na scenie bowiem pojawi się jedynie dwójka artystów. Aleksander Trąbczyński wyśpiewa i wyrecytuje wybór wierszy zarówno starszych, jak i powstałych w latach 90. XX w. Akompaniować będzie mu grający na klawiszach, flecie i perkusji Michał Kulenty.

Jednak najważniejszy dzień obchodów Roku Herbertowskiego to nie tylko wydarzenia muzyczne. Około godziny 21.30 pod Pałacem Rzeczpospolitej zaprezentowane zostaną zdjęcia cenionego fotografa dokumentalisty Chrisa Niedenthala. Uwieczniony na nich obraz Polski, w szczególności zaś miejsc i czasów bezpośrednio odnoszących się do twórczości Herberta, połączony zostanie z recytacją poezji.

Ciepły głos Ewy Dałkowskiej poprowadzi słuchaczy przez teksty z tomiku „Pan Cogito”. Te zaś zestawione ze zdjęciami z lat 70. i 80. XX w. powinny zadziałać na wyobraźnię odbiorców jeszcze silniej.

Po pokazie fotografii, trwającym planowo ok. 15 minut (będą one wyświetlane), na ekranach wyemitowany zostanie archiwalny wywiad Aleksandra Małachowskiego z poetą zarejestrowany w 1972 roku. Na wszystkie imprezy wstęp jest darmowy.

Dominika Węcławek

Persona - Muranów

„W Personie posunąłem się tak daleko, jak tylko mogłem“ – w ten sposób swoje najważniejsze dzieło skomentował reżyser Ingmar Bergman. Nie mylił się. Ten zrealizowany w 1966 roku obraz to jedno z najgłębszych filmowych studiów lęku, miłości i samotności.

Ul. Narbutta 50, tel. 022 646 12 60, sobota, godz. 12.30.

Manhattan- Iluzjon

Woody Allen w szczytowej formie. W tej znakomitej komedii – nie po raz pierwszy i nie ostatni zresztą – reżyser kpi ze środowiska nowojorskich intelektualistów. Jak zwykle mistrzowską kreację stworzyła tu Diane Keaton i oczywiście sam niepowtarzalny Allen.

Ul. Narbutta 50a, tel. 022 646 12 60, sobota, godz. 20.30.

—ul

4 Kobiety - Muranów

Indyjski (zrealizowany poza Bollywood) film nowelowy Adoora Gopalakrishnana. Jego bohaterkami są kolejno: prostytutka, młoda mężatka, dojrzała kobieta i stara panna. Akcja rozgrywa się tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, sobota, niedziela, godz. 20.

—kzk

Sinfonia Viva - Pałac w Wilanowie

Osoby, które śledzą koncerty w kościele św. Anny, z pewnością trafiły już na Sinfonię Vivę pod batutą Tomasza Radziwonowicza. Zespół złożony z absolwentów i studentów warszawskiej Akademii Muzycznej fenomenalnie zasłynął tam za sprawą wykonania Requiem – zarówno Maurice’a Duruflégo, jak i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Artyści potrafią wyjść jednak poza mroczne, ciężkie kompozycje. Najlepszym tego dowodem są ich adaptacje muzyki filmowej. Utrwalono je co prawda na płytach, niemniej perły polskiej muzyki rozrywkowej warto usłyszeć na żywo. Zwłaszcza w urokliwej scenerii wilanowskiego ogrodu różanego.

Ul. S. Kostki-Potockiego 10/16, tel. 022 842 81 01, niedziela, godz. 16.30, bilet 3 – 5 zł.

—flint

Dowód - Teatr Polonia

Córka genialnego, ale i szalonego matematyka zaszywa się w domu po jego śmierci, obawiając się, że odziedziczyła po ojcu nie tylko uzdolnienia naukowe. W rolach głównych Andrzej Seweryn i Maria Seweryn.

Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, sobota, godz. 20, niedziela, godz. 17.

John & Mary - Teatr Ochoty

Dwoje ludzi spotyka się na przyjęciu i przypadkowo spędza wspólnie noc. Nadchodzący ranek przynosi im zakłopotanie, ale i próbę zbudowania relacji z „tym drugim”. Kameralne studium samotności we współczesnym wielkim mieście, wśród ludzi pozornie pozbawionych problemów.

Ul. Reja 9, tel. 022 825 85 44, sobota, niedziela godz. 19.

Noc z Wertyńskim - Yeatr Ateneum

Zjawiskowa Olena Leonenko zabiera widzów recitalu w podróż wspomnień z rosyjskimi romansami Aleksandra Wertyńskiego. Miłość, zazdrość, rozstanie i smutek – to wszystko znajdą wielbiciele talentu artystki, której akompaniuje na gitarze Marek Walawender.

Ul. Jaracza 2, tel. 022 625 73 30, sobota, godz. 19.15.

—ar

Heppen Transfer - Galeria Rusz

Na debiutanckiej wystawie w nowo otwartej galerii zaaranżowanej w prywatnym mieszkaniu zobaczymy m.in mural Galerii Rusz – duetu nominowanego do prestiżowej nagrody Spojrzenia 2007, który stylistycznie nawiązuje do Grupy Twożywo. Oprócz nich 160-metrowym apartamentem zawładnęli także inni młodzi artyści: Brunon Althamer, Agata Biskup i Bartosz Mucha.

Ul. Wilcza 29a, 0 503 567 622.

Lech Majewski - Galeria Zachęta

Artysta i wybitny reżyser pokazuje pełne ukrytych znaczeń wideoinstalacje. Niesamowity nastrój ekspozycji podkreślają rzeźby nawiązujące do filmowych obrazów, wykonane specjalnie na warszawską wystawę.

Pl. Małachowskiego 3, tel. 022 827 58 54, godz. 12 – 20.

—igse

Naukowe Baloniki - Pałac Kultury i Nauki

Nie można przegapić ostatniego weekendu z Centrum Nauki Kopernik. Na pożegnanie naukowcy udowodnią, że poważne doświadczenia z fizyki i chemii da się przeprowadzić za pomocą baloników. Będzie to również ostatnia szansa, by na wystawie „Eksperymentuj!” rozwiązać łamigłówki i sprawdzić, jak działa film animowany.

Pl. Defilad 1, sobota – niedziela (26 – 27.07), godz. pokazu: 11, 12.15, 13.30, 14.45, 16; wystawa czynna w godz. 11 – 17.

Przygody Pędziwiatra - Park im. Rydza-Śmigłego

Kolorowe stroje artystów, wesołe piosenki śpiewane przez dzieci razem z aktorami i zabawne dialogi występujących w przedstawieniu postaci złożą się na atmosferę tego spektaklu. Jego bohaterowie, Pędziwiatr i Pióreczko, podróżują po świecie z tajemniczą Księgą Przygód. Widzowie odwiedzą z nimi m.in. Bajkolandię, Śmiecholandię i Krainę Sportu.

Ul. Książęca (na tyłach pl. Trzech Krzyży), niedziela (27.07), godz. 11.

Pieski, kotki, kociaki - CKir im. Marka Kotańskiego

W spektaklu teatralno-muzycznym dla widzów od lat trzech maluchy usłyszą wiersze i piosenki o zwierzętach autorstwa m.in. Wandy Chotomskiej, Marty Gellner i Juliana Tuwima. A po zabawie okazja, by posłuchać utworów granych przez orkiestrę Promenada. Koncert „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój” rozpocznie się o godz. 18.

Ul. 1 Sierpnia, tel. 022 868 02 01, niedziela (27.07), godz. 16.30.

—tr

Restauracja Dom Polski

W tej wykwintnej, serwującej typowo polskie dania restauracji na Saskiej Kępie z menu na lato polecamy z zimnych przystawek mus z wątróbki gęsiej z sezonowymi owocami i gorącą jeżynową konfiturą (29 zł), z ciepłych – polskie winniczki z borowikami i szarlotką duszone w śmietanie (39 zł), delikatne naleśniki z rakami na pomidorowym muślinie (48 zł) lub mieszankę zielonych sałat z gorącą wątróbką z patelni w malinowym sosie vinegret (29 zł). Z dań głównych trafionym wyborem będzie z pewnością szczupak w maśle, siekanym jaju i aromatycznym koprze (58 zł), a także kotleciki jagnięce z kostką w sosie rozmarynowym z domowymi kopytkami (83 zł).

Ul. Francuska 11, tel. 022 616 24 32.

Ambasada Dobrego Smaku

Kawiarnia z ciastek proponuje jak zwykle drożdżówki z kruszonką (5 zł), kremówkę papieską (9,50 zł) i Pomarańczowy Spacer, czyli biszkopt z kremem jabłkowym lub innym opartym na bazie owoców sezonowych (18 zł). Za to wśród wypieków królują te, które można serwować tylko latem, czyli tarta truskawkowa (12 zł), malinowa „małmazja“ (14 zł), tort Pavlova, czyli biała beza, krem waniliowy i owoce sezonowe – teraz jagody, maliny, śliwki, wiśnie, morele, borówka amerykańska (22 zł).

Pl. Trzech Krzyży 3, tel. 022 584 71 01.

—mjl

W przeddzień rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta jego twórczość ponownie ożyje w przestrzeni miejskiej Warszawy. Będą prezentacje zarówno klasyczne, jak i nowoczesne

Były już happeningi, malowanie słowem i tramwaj pełen wierszy Zbigniewa Herberta. Teraz zbliża się kulminacyjny moment obchodów Roku Herbertowskiego, którego największą atrakcją ma być wielkie plenerowe widowisko multimedialne.

Pozostało 96% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać