Po godzinach we wtorek

Publikacja: 29.07.2008 23:13

Po godzinach we wtorek

Foto: Fundacja Film Polski

Według kalendarza Filmowej Stolicy Lata, dziś mamy Swojski Wtorek. Na Podzamczu pokazany zostanie więc „Kingsajz” – komedia z 1987 roku, w której Juliusz Machulski z właściwą sobie ironią skomentował system władzy w upadającym komunizmie.

W piwnicy Instytutu Badań Czwartorzędu istnieje Szuflandia. W tej krainie mieszkają krasnoludki, które mają ściśle określone obowiązki i niewiele praw. Tą społecznością niepodzielnie rządzi despotyczny nadszyszkownik Kilkujadek, który dla zachowania posłuchu nie cofa się nawet przed torturami. Mieszkańcy Szuflandii marzą tylko o jednym: o byciu dużym i przedostaniu się do świata ludzi. Umożliwia to kingsajz – eliksir, do którego dostęp mają tylko członkowie ścisłego kierownictwa krainy. Któregoś dnia jednemu z szarych krasnoludków udaje się uzyskać kingsajz i uciec...

Podzamcze, godz. 21.45. Wstęp wolny.

Angielska robota - Cinema City Arkadia

Oparty na faktach film Rogera Donaldsona. W 1971 roku w Londynie doszło do skoku na bank, który miał niezwykłe konsekwencje. W skrytkach skarbca rabusie znaleźli bowiem nie tylko pieniądze, ale też materiały kompromitujące rząd. Al. Jana Pawła II 82, tel. 022 321 21 21, godz. 12.45.

TANGO - PARADISO

Dramat muzyczny Carlosa Saury. Reżysera teatralnego Mario Suáreza porzuca żona. By zagłuszyć żal po jej stracie, rozpoczyna on pracę nad musicalem opowiadającym o miłości do tańca. Al. Solidarności 62, tel. 022 828 01 44, godz. 17.15.

WANTED: ŚCIGANI - CINEMA CITY SADYBA

Film sensacyjny z Jamesem McAvoyem i Angeliną Jolie w rolach głównych. Wesley Gibson wiedzie nudny żywot pracownika biurowego. Pewnego dnia tajna agentka Fox werbuje go do organizacji płatnych morderców... Ul. Powsińska 31, tel. 022 550 33 33, godz. 19.30.

Chopiniana - Podchorążówka

W programie VI Dni Chopinowskich zaplanowano na dziś koncert pokazujący inspiracje wybitnego polskiego kompozytora. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, który był dla Chopina niedoścignionym wzorem. Ul. Szwoleżerów 9, tel. 022 621 63 32, godz. 17, wstęp wolny.

Funk JOINT UNLIMITED - JADŁODAJNIA FILOZOFICZNA

Monsieur Polyptique i Mr. Vinylstealer, działający pod szyldem Funk Joint Unlimited, to jedna z najprężniej działających grup didżejskich w stolicy. Panowie w zaskakujący sposób miksują funk, breakbeat i hip-hop. Zdobyli przebojem warszawskie kluby, organizując cykle imprez „ZAPP!” i „Arty Party”. Ul. Dobra 33/35, tel. 0 501 690 262, godz. 21, wstęp wolny.

CZEKAŁEM NA CIEBIE - Druga Strefa

Na dachu wieżowca spotykają się w dramatycznym momencie swojego życia nieudacznik i człowiek sukcesu. Obaj chcą skończyć ze sobą, ale rozmowa spowoduje, że w inny sposób ocenią własny los. Współczesna wersja opowieści o księciu i żebraku. Ul. Magazynowa 14a, tel. 0 606 295 607, godz. 21.30.

Dowód - Polonia

Córka zmarłego genialnego, ale i szalonego matematyka, zaszywa się w domu. Obawia się, że odziedziczyła po nim nie tylko uzdolnienia naukowe. W rolach głównych Andrzej Seweryn i Maria Seweryn. Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 20.

STAROŚĆ JEST PIĘKNA - Plac konstytucji

Sztuka Esther Vilar przygotowana przez Łukasza Kosa. Gniewny dialog ludzi starych ze współczesną kulturą, w której wszechobecny jest kult młodości. Przewrotny pomysł polega na obsadzeniu we wszystkich rolach ludzi młodych, którzy zmieniają się w starców, zakładając maski. Teatr Polonia, tel. 022 622 21 32, godz. 17, wstęp wolny.

Pies w wielkim mieŚcie - Galeria Kordegarda

Na wystawie poświęconej stołecznym czworonogom swoje obrazy, komiksy i fotografie pokazuje sześcioro młodych artystów, m.in. Katarzyna Cichoń i Janek Koza. Nasi pupile mogą tu także liczyć na przekąskę. Ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, tel. 022 421 01 25, godz. 12 – 20.

Znaki Wiary i Pamięci - Muzeum Etnograficzne

Przydrożne kapliczki, krzyże i święte figury to nieodłączny element polskiego krajobrazu. Na wystawie zebrano imponującą kolekcję kapliczek słupowych i skrzynkowych, krzyży, rzeźb oraz figur przydrożnych. Ul. Kredytowa 1, tel. 022 827 76 41, godz. 9 – 16.

Meteoryty. Kamienie z nieba - Muzeum Ziemi PAN

Trafiły na Ziemię z kosmosu. Część z Marsa, część z Księżyca. Pochodzenia innych naukowcom nie udało się określić. Na szczególną uwagę zasługują okazy odnalezione w Polsce, na przykład unikatowe zbiory o nazwach Pułtusk i Łowicz. A że meteoryty są nie tylko tajemnicze, ale również piękne, spodobają się wszystkim, także najmłodszym zwiedzającym. Al. Na Skarpie 20/26, tel. 022 629 80 63, godz. 9 – 16.

Lato z BajkĄ - Lapidarium Muzeum Historycznego

W przedstawieniu dla dzieci (w wieku od lat pięciu) w wykonaniu Teatru Literackiego najmłodsi mogą zagrać obok dorosłych aktorów. Otrzymają taką szansę przy okazji inscenizacji hiszpańskiej bajki „Pajacyk”. Z opowiadania o chciwym kupcu wnioski wyciągnie także dorosła publiczność. Uniwersalne przesłanie uświadomi jej, że na pozytywne zmiany w życiu nigdy nie jest za późno. Ul. Nowomiejska 6/8, tel. 022 365 36 16, godz. 10.

Tuwim dla dzieci - Biblioteka Publiczna na woli

Spotkanie ze Słoniem Trąbalskim, Zosią Samosią i maszerującym przez wieś Grzesiem dla dzieci w wieku od pięciu do dziewięciu lat. Interpretację utworów Juliana Tuwima przedstawią młodej widowni artyści teatru Atlantis – aktor recytujący wiersze i mim ilustrujący je ruchem. Dzieci poznają twórczość poety, rozwijając przy okazji wyobraźnię i fantazję. Al. Solidarności 90, tel. 022 838 91 00, godz. 11.

Meltemi

Meltemi to lekki letni wiatr, na który czekają żeglarze na Cykladach. By być w zgodzie ze swą nazwą, restauracja podaje lekkie dania z wysp greckich. Idealne na lato są przystawki – pasta z ikry dorsza (15 zł), mus z bakłażanów z orzechami (15 zł) i placuszki z cukinii i fety doprawiane koperkiem z sosem jogurtowym (19 zł). Orzeźwiające są zupy ze szpinaku i fety (15 zł) oraz z kurczaka z warzywami i sokiem z cytryn (15 zł). Z dań głównych warto skosztować jagnięciny z bakłażanami w sosie jogurtowym (45 zł) i krewetek w sosie śmietanowym z Metaxą i czerwonym pieprzem (55 zł). Smaczny jest też miecznik z grilla z pomidorami i kaparami (46 zł). Ul. Drawska, róg Szczęśliwickiej, tel. 022 823 98 68.

Esencja Smaku

Tu dobrym wyborem będą sałaty: szpinak z cykorią, jabłkiem, orzeszkami pinii, serem gorgonzola w dressingu śliwkowo-tymiankowym (27 zł), pomidory z serem korycińskim, bazylią i czosnkowymi grzankami (27 zł) oraz mieszanka sałat z orzeszkami pinii, kozim serem, czerwoną cebulą i sosem truskawkowo-majerankowym (27 zł). Na ciepło warto spróbować warzyw grillowanych z parmezanem i balsamico (18 zł) oraz krewetek z pomidorowym makaronem soba i ogórkiem w sosie a la mizeria (35 zł). Ul. Odolańska 10, tel. 022 845 09 44.

Autor albumu „Runo” w Hard Rock Cafe?

Grałeś z wieloma ważnymi i znanymi artystami, począwszy od Ścianki i Smolika, po Tymona Tymańskiego. Czy nie czujesz, że Twoja solowa twórczość pozostaje w cieniu tych dokonań?

Jacek Lachowicz: Jasne, ale staram się pracować na swój sukces, ale nie w taki sposób, by osiągnąć go za wszelką cenę.

„Runo” to twój trzeci solowy album, ale pierwszy w pełni instrumentalny. Skąd taki pomysł?

Chciałem zaprezentować kompozycje mniej typowe, bliższe muzyce, którą dotychczas robiłem na potrzeby filmów.

Czy podczas koncertów starasz się łączyć repertuar piosenkowy z kompozycjami instrumentalnymi?

Wszystko zależy od atmosfery. Trudno jest mi postanowić, że zagram akurat koncert z samymi piosenkami, czy też z samymi instrumentalami. Wszystko wyjaśnia się już na scenie, kiedy czuję energię publiczności.

Kim będą twoi goście anonsowani w zapowiedzi dzisiejszego koncertu?

Przede wszystkim będą to muzycy, z którymi dotąd pracowałem. Na perkusji zagra Michał Gos, obok niego Wojciech Bubak i Andrzej Izdebski na gitarach. Jeśli przyjdzie Ania Dąbrowska, być może wystąpi gościnnie w naszej wspólnej piosence „Płyń”.

Hard Rock Cafe, ul. Złota 59, godz. 21.30, bilety: 20 zł.

Według kalendarza Filmowej Stolicy Lata, dziś mamy Swojski Wtorek. Na Podzamczu pokazany zostanie więc „Kingsajz” – komedia z 1987 roku, w której Juliusz Machulski z właściwą sobie ironią skomentował system władzy w upadającym komunizmie.

W piwnicy Instytutu Badań Czwartorzędu istnieje Szuflandia. W tej krainie mieszkają krasnoludki, które mają ściśle określone obowiązki i niewiele praw. Tą społecznością niepodzielnie rządzi despotyczny nadszyszkownik Kilkujadek, który dla zachowania posłuchu nie cofa się nawet przed torturami. Mieszkańcy Szuflandii marzą tylko o jednym: o byciu dużym i przedostaniu się do świata ludzi. Umożliwia to kingsajz – eliksir, do którego dostęp mają tylko członkowie ścisłego kierownictwa krainy. Któregoś dnia jednemu z szarych krasnoludków udaje się uzyskać kingsajz i uciec...

Pozostało 89% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać