Nie wszystkie plany w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa podczas Euro 2012 udało się zrealizować. Wbrew zapowiedziom w Polsce nie będzie działał funkcjonujący w całej Europie numer telefonu alarmowego 112. Wątpliwości budzi też i to, że z policji w ostatnich miesiącach odeszło wielu doświadczonych funkcjonariuszy – jest w niej blisko 8 tys. wakatów – m.in. odpowiadających za zabezpieczenie mistrzostw. – Będzie dobrze, jeżeli nie dojdzie do jakichś poważnych sytuacji awaryjnych, zamieszek czy awantur. W sytuacjach kryzysowych ten brak doświadczonych policjantów może się zemścić – mówi nam jeden z wysokich funkcjonariuszy policji.
Co jest przygotowane? Polskie niebo mają kontrolować samoloty AWACS (używane m.in. przez NATO), ewentualne skażenia wykryją amerykańscy żołnierze, a Żandarmeria Wojskowa wesprze policję w patrolowaniu ulic. – Do 15 maja musimy przetestować wszystkie procedury związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas turnieju – mówi "Rz" Tadeusz Zygmunt, krajowy koordynator ds. bezpieczeństwa ze spółki PL.2012. – Właśnie trwają ćwiczenia "Libero II", w trakcie których będzie sprawdzane współdziałanie służb w przypadku ewentualnej awarii energetycznej, katastrofy na drodze ekspresowej i usuwania skutków niepokojów społecznych po meczu.
Policja oficjalnie zapewnia, że do zabezpieczenia mistrzostw jest w pełni gotowa. W miastach gospodarzach w bezpośrednie zabezpieczenie turnieju będzie zaangażowanych kilka tysięcy funkcjonariuszy. W Warszawie – ponad 2,6 tys., w Poznaniu – 1,6 tys., we Wrocławiu – 1,4 tys., a w Gdańsku – ponad 1,3 tys. funkcjonariuszy. Zostaną wyposażeni w nowy sprzęt. W związku z Euro policja zakupiła 600 furgonów Mercedes Sprinter. – Ten model samochodu umożliwia sprawny załadunek i wyładunek sprzętu i osób oraz komfortowe warunki podróży, co ma znaczenie w przypadku wielogodzinnych operacji – mówi Robert Horosz z KG Policji.
Policjanci, którzy będą zabezpieczać turniej, otrzymali 5,5 tys. nowoczesnych kompletów odzieży ochronnej, w tym specjalne kamizelki z ochraniaczami barków, ramion i nóg, oraz rękawice przeciwuderzeniowe. Dostali też nowe pałki służbowe, kaski z osłonami twarzy oraz karku i przezroczyste ochronne tarcze. A także ręczne miotacze mieszanki pieprzowej.
– Sprzęt zakupiony w związku z Euro będzie później wykorzystany przez policję w codziennej służbie, podczas imprez masowych, przy patrolowaniu ulic czy podejmowaniu interwencji – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW.