Obiekt ten znajduje się w kampusie Ochota przy ul. Żwirki i Wigury. – Budowa obiektu już się zakończyła, w tej chwili trwa przeprowadzka laboratoriów – mówi Anna Korzekwa, rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego.
Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych będzie się składało z dwóch połączonych ze sobą części. Pierwsza z nich to biało-zielona nowoczesna bryła. Ma sześć kondygnacji i stoi już między Wydziałami Biologii i Chemii oraz pawilonem Radiochemii. Wnętrza są przygotowane, trwa ich wyposażenie w sprzęt badawczy oraz przeprowadzki laboratoriów. Do wybudowania pozostała jeszcze druga część obiektu. – Trwają jeszcze negocjacje z wykonawcą. Budowa tej części ma potrwać około półtora roku. W przyszłości stary pawilon Radiochemii zostanie wyburzony, a nowy kawałek centrum wkomponuje się w już istniejące gmachy. Powstający w drugiej części prac budynek ma być nadwieszony nad Wydziałem Chemii. Między dwoma gmachami powstanie zielone patio – opisuje Anna Korzekwa. W Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych znajdzie się ponad 130 nowocześnie wyposażonych laboratoriów, m.in. do badań biomakromolekularnych, ochrony i rekultywacji wód, a także kompleks radiochemiczny. Pracujący w tym miejscu naukowcy skoncentrują się na badaniach związanych m.in. z nowymi źródłami energii. Cały kompleks będzie kosztował ok. 290 mln zł, a czego aż 85 proc. pochodzi ze środków unijnych.
W tym roku na terenie kampusu Ochota zostaną także oddane do użytku kolejne dwa budynki: Centrum Nowych Technologii (CeNT I) oraz Wydziału Fizyki (CeNT II). – Trwają prace wykończeniowe, obydwa budynki będą oddane do użytku w październiku tego roku – dodaje Anna Korzekwa. Budynki połączy olbrzymie szklane atrium, o powierzchni 700 metrów kwadratowych. W tym miejscu studenci i naukowcy będą mogli odpocząć w kawiarni lub księgarni, zostanie tam też ustawionych 11 donic z sześciometrowymi fikusami. Całkowity koszt tego projektu to ok. 280 mln zł.