Start Prawicy Rzeczypospolitej, która w 2007 r. powstała z polityków, którzy opuścili PiS, możliwy jest, dzięki porozumieniu podpisanemu między obiema partiami w 2012 r.
Zgodnie z tym dokumentem PR ma prawo wystawić po jednym kandydacie, w każdym z 13 okręgów. Niezależnie od regionu dostanie piąte miejsce na listach (każda lista zawiera dziesięć nazwisk).
Jutro odbędzie się Krajowy Zjazd Prawicy Rzeczypospolitej, na którym dojdzie do ogłoszenia Deklaracji Europejskiej (hasło wyborcze ma brzmieć: "Polska głosem chrześcijańskiej Europy"). Partia zaprezentuje też kandydatów do PE. Jak dowiedziała się "Rz" w okręgu Warszawa II obejmującym Mazowsze bez Warszawy wystartuje Marian Piłka, który w latach 90-tych był prezesem ZChN, potem wiceszefem AWS i prominentnym politykiem PiS.
Decyzji dotyczącej startu nie podjął szef ugrupowania, były Marszałek Sejmu Marek Jurek. - Jeśli się na to zdecyduje, to wystartuje w Warszawie - mówi "Rz" Andrzej Dubiel, rzecznik ugrupowania.
Co prawda PR nie udało się nigdy odnieść sukcesu w wyborach, ale znane nazwiska na silnej liście, mogą pozwolić walczyć kandydatom tej partii o mandat. W wyborach do Senatu w 2007 r. Jurek dostał niemal 60 tys. głosów w okręgu piotrkowskim, a Piłka w siedleckim 30 tys.