Listę udostępnił nam latarnikwyborczy.pl. To internetowe narzędzie pozwala w ciągu kilku minut porównać swoje poglądy polityczne z deklaracjami komitetów wyborczych. "Rz" jest jego medialnym patronem.
Znalazło się z nim 25 zagadnień dotyczy kluczowych kwestii europejskich: polityki, spraw społecznych oraz gospodarki. Internauci odpowiadają na te same pytania, na które wcześniej odpowiedziały komitety. Po przejściu wszystkich pytań otrzymuje się wynik: nazwę partii, która ma program najbliższy odpowiedziom użytkownika.
Po serii pytań, użytkownik musi określić, stwierdzenia z jakiej dziedziny są z niego najważniejsze przy ostatecznym wyniku. Okazuje się, że 42 proc. użytkowników największą wagę przykłada do tego, jaki będzie wpływ UE na polską politykę. Tylki jeden punkt procentowy mniej przy podejmowaniu decyzji kieruje się pytaniem o termin rezygnacji ze złotówki i wprowadzenia euro. W czołówce znalazły się jeszcze stosunek do wprowadzenia europejskiej płacy minimalnej (39 proc.), kwestie światopoglądowe (38 proc.) i energia atomowa (38 proc.).
Polaków najmniej interesują poglądy komitetów na możliwość odwołania komisarza UE przez europarlament (5 proc.) i sposób wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej (6 proc.).
Jak partie odpowiadały w kluczowych zagadnieniach? Na tezę "Unia Europejska powinna mieć mniejszy wpływ na polską politykę wewnętrzną" odpowiedzi "nie" udzieliły: PO, SLD, Europa Plus Twój Ruch i PSL. Zaś "tak" wskazały: PiS, Solidarna Polska, Polska Razem, Nowa Prawica i Ruch Narodowy.