Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości są zadowoleni z polityki swojej partii w ostatniej kadencji Sejmu i w zdecydowanej większości znów na nią zagłosują. Żadna inna partia nie ma takiego komfortu.
Instytut ARC Rynek i Opinia przygotował dla „Rzeczpospolitej" badanie dotyczące zadowolenia wyborców z polityki partii, na które głosowali w poprzednich wyborach parlamentarnych, czyli jesienią 2011 roku.
Największa frustracja panuje w elektoracie SLD. Aż 85 proc. badanych deklaruje, że jest zawiedzionych działaniami lewicy pod przewodnictwem Leszka Millera. Linię partii popiera ledwie 15 proc. wyborców sprzed czterech lat. Niewiele lepiej wypada PSL. Politykę ludowców krytykuje czterech na pięciu wyborców (79 proc.), a akceptuje zaledwie co piąty (21 proc.).
Marne nastroje panują też w elektoracie upadającego Twojego Ruchu. Kontrowersyjną politykę Janusza Palikota odrzucają dwie trzecie wyborców TR (68 proc.), a popiera co trzeci (32 proc.). Na tym tle relatywnie dobrze wypada Platforma. Jej politykę popiera 36 proc. wyborców, ale wciąż dominują zawiedzeni – jest ich 64 proc.
Jedyną partią, której polityka cieszy się zdecydowanym poparciem elektoratu, jest PiS. Aż 72 proc. wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego jest zadowolonych z politycznej linii PiS. Zawiedziony jest co czwarty zwolennik tej partii (28 proc.).
– Z wyjątkiem PiS wszystkie pozostałe partie w opinii swoich wyborców zawiodły oczekiwania. Poczucie zawodu jest najsilniejsze w partiach mających swoje korzenie w poprzednim systemie, czyli SLD i PSL. Widoczne jest również w przypadku partii rządzącej – podkreśla Łukasz Mazurkiewicz, prezes ARC Rynek i Opinia. – Gdyby zbudować ranking stabilności elektoratu, to na jego czele stałby PiS, a zamykałby go Twój Ruch. Partia Janusza Palikota ma największą grupę takich wyborców, którzy nie zamierzają już więcej udzielać jej poparcia.
Bardziej szczegółowa analiza tych wyników prowadzi do kolejnych wniosków. Otóż, pytając wyborców o oceny, Instytut ARC Rynek i Opinia dał im możliwość wyboru. Mogli wskazać, czy są „zadowoleni" czy też „bardzo zadowoleni" ze swej partii. Podobnie – mogli uznać, że są „zawiedzeni" lub „bardzo zawiedzeni". Powyższe wyniki to zsumowane odpowiedzi zadowolonych i bardzo zadowolonych z jednej strony oraz zawiedzionych i bardzo zawiedzionych – z drugiej.