Gościem programu Jacka Nizinkiewicza #RZECZoPOLITYCE był Krzysztof Skiba, lider Big Cyc.
Aktualizacja: 10.05.2016 13:05 Publikacja: 10.05.2016 13:05
Blokować działania, których celem może być potencjalny polexit, zakończyć spór z Unią Europejską, zadeklarować gotowość przyjęcia wspólnej waluty euro i działać na rzecz powstania wspólnej, europejskiej armii – to postulaty grupy akademików, ludzi nauki z jakim zwracają się do prezydenta Andrzeja Dudy.
Nowe przepisy znacząco zmieniają dotychczasową ustawę regulującą te zagadnienia i poszerzają zakres podmiotów zobowiązanych do jej stosowania. Wprowadzają wiele zmian, w założeniu korzystnych dla nabywców.
Polacy zakładają, że konflikt na Ukrainie nie przeniesie się do naszego kraju.
Nad granicą potrzeba fachowych wolontariuszy: psychologów znających ukraiński i rosyjski. Bo napływa coraz więcej uchodźców, którym wojna odcisnęła piętno w umyśle.
– Jesteśmy najbliżej wojny jądrowej przynajmniej od kryzysu kubańskiego w 1962 r. – ostrzega François Heisbourg, specjalny doradca paryskiej Fundacji na rzecz Badań Strategicznych.
Transakcje fuzji i przejęć są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej. Są sposobem na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa, przychodów czy udziału w rynku.
Kto odziedziczy majątek po rodzicach zmarłych przed 2007 r., nie ma prawa do zwolnienia z daniny.
- Ta iskierka wolności, którą mam w swoim DNA, to także "darowizna" NZS-u - mówi Krzysztof Skiba, muzyk, autor tekstów, satyryk i publicysta.
Lider Big Cyc Krzysztof Skiba poinformował, że otrzymał akt oskarżenia wniesiony przez prezesa TVP Jacka Kurskiego.
- To jest odpowiedzialność TVP. Ci, którzy atakowali męża, to nie byli dziennikarze - powiedziała Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska. Telewizja Polska poinformowała, że zrobi wyjątek i odstąpi od dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.
Telewizja Polska skieruje pozwy lub akty oskarżenia przeciwko osobom, które łączyły materiały TVP ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na liście znaleźli się m.in. Krzysztof Skiba, Wojciech Czuchnowski, Adam Bodnar i Wojciech Sadurski.
Zespół Big Cyc wydał oświadczenie w sprawie wykorzystania jednego z ich utworów przez wydawców stacji TVP Info. Muzycy żądają miliona złotych tytułem zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe.
Jarosław Janiszewski wokalista zespołów "Bielizna" i "Czarno-Czarni" stracił audycję w Radiu Gdańsk. Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc twierdzi, że jest to następstwo puszczenia przez Janiszewskiego piosenki tej grupy "Viva San Escobar". Tymczasem prezes Radia Gdańsk odpiera ten zarzut podkreślając, że audycja znika w związku ze zmianami w ramówce - informuje "Gazeta Wyborcza".
Po tym, jak prokuratura zarzuciła Hannie Zdanowskiej poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytów, na Facebooku powstał profil "#MuremZaHanką". Polubiło go już ponad 25 tys. użytkowników.
- Zdecydowałem się na udział "W tyle wizji" bo to program na żywo i miałem możliwość sprowadzać do parteru te wszystkie PiS-owskie bajki. Testowałem do jakiego momentu mogę się posunąć i czasem naprawdę ostro krytykowałem rządy PiS - mówi Krzysztof Skiba w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". TVP przed tygodniem zakończyła z nim współpracę.
Bentley zaprezentował Bentaygę ze skrótem EWB. To wydłużona wersja, która ma oferować super dużo miejsca w drugim rzędzie siedzeń.
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Obecnie Rosjanie koncentrują się na ofensywie w Donbasie.
• Zmiana formy opodatkowania za 2022 rok już w lipcu. Piszemy, jak to zrobić. • Ale uwaga, rozliczając się wspólnie z kimś z rodziny, warto poczekać, aby nie stracić. • Radzimy: jak nie płacić składki zdrowotnej sprzedając np. firmowy komputer lub samochód. • ZUS znów weźmie (jeszcze) więcej. Zmiana składki od 2023 r. • Garnitur w kosztach? Jak działają ulgi? Najnowsze interpretacje podatkowe. • Fiskus może zablokować konto uczciwemu. Historia informatyka i 300 tys. zł. • Kiedy rozliczyć CIT za 2021? Ile czasu na wnioski o postojowe? Te i inne ważne terminy – również na ten tydzień – na zakończenie.
Kłopoty z budową ładowarek dla lekkich samochodów dostawczych i osobowych to nic w porównaniu do wyzwań stojących przed instalatorami ładowarek dla ciężarówek.
Prezydent USA podpisał ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości prawie 40 mld dolarów.
Ministrowie handlu USA, Japonii, Australii, Kanady i Nowej Zelandii wyszli z posiedzenia Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), kiedy na mównicę wszedł przedstawiciel Rosji. Kraje wspólnie z Tajwanem, Singapurem, Koreą Południową i Filipinami chcą powołać nową organizację współpracy, zamkniętą dla Chin i Rosji.
Fińska firma browarnicza wypuściła limitowaną wersję piwa mającą uhonorować decyzję rządu o przystąpieniu kraju do NATO. Zdaniem producenta, piwo to ma „smak bezpieczeństwa i nutę wolności”.
Gdańskie Autobusy i Tramwaje chcą zatrudnić kierowców i motorniczych z Ukrainy.
Dwadzieścia tysięcy rodzin z Ukrainy, które znalazły schronienie w Gdańsku otrzyma finansowe wsparcie. W mieście otwarto punkt doraźnej pomocy gotówkowej przeznaczonej dla uchodźców. Podobny działa też już w Gdyni.
O tym Finowie informowali kilka dni temu. Znali dokładnie datę, kiedy Rosjanie przestaną wykonywać ważny kontrakt i odetną dostawy gazu. Finlandzki operator pozwał Gazprom za jednostronną zmianę warunków umowy.
Iga Świątek nie jest jeszcze legendą światowego tenisa, jak usiłują przekonać nas komentatorki pokazującego jej mecze Canalu+. Ich emocje można zrozumieć, ale gra dziewczyny z Raszyna o miejsce w historii dopiero się zaczyna.
W Norwegii powstał największy hub do recyklingu zużytych akumulatorów samochodów elektrycznych. Odpowiedzialna za niego jest spółka Hydrovolt, jedna z bardziej rozpoznawanych w tym sektorze.
Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatel Ukrainy z związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, nowelizacja dotyczy utworzenia systemu ułatwiającego kontakt między poszukującymi pracy Ukraińcami a pracodawcami.
We wschodniej części kraju kompletowane są dwie duże trasy: Via Carpatia oraz Via Baltica, które ułatwią komunikację w kierunku południkowym.
Przybywa w Polsce uchodźców, więc lubelskie kościoły wyszły z inicjatywą odprawiania mszy świętych po ukraińsku. Podobne inicjatywy pojawiają się w innych częściach Polski.
Blisko 300 razy interweniowali strażacy w związku z burzami, które przeszły nad Polską w piątek wieczorem i w nocy. Najwięcej interwencji było w województwie dolnośląskim, lubuskim, ale też w Wielkopolsce i zachodniopomorskim.
Nadrenia Północna-Westfalia zmaga się ze skutkami nawałnic, jakie przeszły przez Niemcy w nocy z piątku na sobotę. Huragany wyrwały drzewa i zrywały dachy. Co najmniej 40 osób zostało rannych. Jedna osoba zginęła.
Grupa Stellantis stawia sobie przy Lancii za cel osiągnięcie 50 proc. sprzedaży przez internet. Włoska marka otrzyma szerszą gamę produktów jak i modele w pełni elektryczne.
Idze Świątek i Hubertowi Hurkaczowi los przydzielił w pierwszej rundzie rywali, którzy do turnieju głównego przebijali się przez eliminacje.
Po dwóch latach Stolica Apostolska uznała, że bp Henryk Tomasik, były ordynariusz radomski, dopuścił się „pewnych nieprawidłowości” w wyjaśnianiu sprawy dot. wykorzystywania seksualnego małoletnich, którego miał się dopuścić ksiądz-działacz „Solidarności”. To efekt publikacji „Rzeczpospolitej”. Nie wiadomo na razie czy i jak biskup zostanie ukarany.
Wysoki, przystojny, z lekką zapuszczoną brodą. W Cambridge zrobił doktorat z antropologii społecznej, wykładał na uniwersytecie w Wilnie. I kręcił filmy dokumentalne. W 2016 roku litewski reżyser Mantas Kvedaravicius pojechał do obwodu donieckiego, by dokumentować toczącą się tam wojnę. Zrealizował wówczas „Mariupol” - opowieść o półmilionowym mieście dotkniętym tragedią wojny. W 2022 roku wrócił do Ukrainy, do ludzi, których znał, z którymi przez kilka lat utrzymywał kontakt. Zginął na początku kwietnia od rosyjskiej kuli, w czasie ewakuacji z Mariupola. Miał 45 lat.
To było jakieś 15 lat temu. Miałem zrobić wywiad na temat bieżącej polityki z pewnym zacnym, wtedy dobiegającym pięćdziesiątki profesorem filozofii. Rozmawialiśmy w Łazienkach Królewskich, a jego analizy i diagnozy były zaskakująco trafne. Na koniec, już po wyłączeniu dyktafonu, zadałem mu pytanie, ile czasu spędza nad lekturą gazet i portali. Odpowiedź mnie wtedy zaskoczyła. – Wcale. Nie czytam „bieżączki", a o tym, co naprawdę ważnego się wydarzyło, informuje mnie żona. I nie zdarza się to częściej niż raz, najwyżej dwa razy w tygodniu – odpowiedział ów profesor. Teraz już rozumiem, że to właśnie odsiew informacji ważnych od tego, co jest medialną pianą pozbawioną wartości (choć niewątpliwie oglądaną i czytaną przez odbiorców, a więc przynoszącą zyski), powodował, że ów profesor miał tak trafne analizy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas