Fragment utworu "Jak słodko zostać świrem" został wykorzystany w programie "W tyle wizji" w TVP Info. Piosenka zespołu Big Cyc towarzyszyła przedstawieniu osób protestujących pod Sejmem. Było to nawiązanie do słów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który na spotkaniu z mieszkańcami Gdyni powiedział, że barierki pod budynkiem Sejmu to ochrona przed "świrami". Polityk PiS przeprosił później za swoje słowa.

Czytaj także: Stanisław Karczewski: Barierki przed Sejmem ochroną przed "świrami"

W związku z wykorzystaniem utworu muzycy z zespoły Big Cyc wydali oświadczenie. "W dniu 23.07.2018 na antenie TVP Info w programie "W tyle wizji" wykorzystano bez zgody zespołu naszą piosenkę "Jak słodko zostać świrem". Piosenka została użyta jako ilustracja muzyczna do materiału wyśmiewającego uczestników protestów pod Sejmem. Było to nawiązanie do słów marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o "świrach pod sejmem". O całym zdarzeniu wykorzystania piosenki poinformowali nas oburzeni fani zespołu. Nie ma i nigdy nie będzie zgody na posługiwanie się naszą twórczością w materiałach propagandowych służących polityce Prawa i Sprawiedliwości. Takie bezprawne chwyty telewizji sugerują poparcie artystów dla niszczenia wolnych sądów w Polsce" - czytamy.

"Żądamy od TVP przeprosin zespołu na antenie TVP Info w programie "W tyle wizji" i poinformowanie widzów, że piosenka została użyta bez zgody zespołu. Żądamy wpłaty 1 miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS. W przypadku odmowy spełnienia naszych żądań, będziemy domagać się spełnienia tych warunków na drodze sądowej" - poinformowali muzycy.