Gościem programu Michała Szułdzyńskiego #RZECZoPOLITYCE był doktor Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Aktualizacja: 07.11.2016 07:23 Publikacja: 07.11.2016 07:23
Blokować działania, których celem może być potencjalny polexit, zakończyć spór z Unią Europejską, zadeklarować gotowość przyjęcia wspólnej waluty euro i działać na rzecz powstania wspólnej, europejskiej armii – to postulaty grupy akademików, ludzi nauki z jakim zwracają się do prezydenta Andrzeja Dudy.
Koniec narzekania – koronny argument przeciwników elektrycznych samochodów dostawczych, czyli zbyt mały zasięg, odjeżdża w siną dal. Nowy furgon eVito Mercedesa przejedzie na jednym ładowaniu 265 km, co zadowoli już nie tylko miejskich dostawców czy kurierów, ale także działających w aglomeracji serwisantów i usługodawców.
Polacy zakładają, że konflikt na Ukrainie nie przeniesie się do naszego kraju.
Nad granicą potrzeba fachowych wolontariuszy: psychologów znających ukraiński i rosyjski. Bo napływa coraz więcej uchodźców, którym wojna odcisnęła piętno w umyśle.
– Jesteśmy najbliżej wojny jądrowej przynajmniej od kryzysu kubańskiego w 1962 r. – ostrzega François Heisbourg, specjalny doradca paryskiej Fundacji na rzecz Badań Strategicznych.
Czym jest włoska kawa, dlaczego od lat tak zachwyca ludzi – i jak można delektować się nią każdego dnia w swoim domu?
Kto odziedziczy majątek po rodzicach zmarłych przed 2007 r., nie ma prawa do zwolnienia z daniny.
Przed końcem roku państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą podjąć decyzję w sprawie umowy inwestycyjnej z Chinami. W najbliższych dniach projekt dokumentu może w Brukseli zostać w pośpiechu zaakceptowany na szczeblu ambasadorów. Zaplanowano już także ostatnią fazę procesu decyzyjnego w tej sprawie czyli posiedzenie szefów europejskich rządów. Pomimo trwających siedem lat trudnych negocjacji, tekst umowy jest zaledwie niewielkim krokiem w stronę promowania wzajemności, neutralności konkurencyjnej i równych szans. Zaakceptowanie projektu w obecnej postaci byłoby symbolicznym zwycięstwem Chin, które utrudniłoby Europie prowadzenie negocjacji w sprawie o fundamentalnym znaczeniu dla jej przyszłości - piszą autorzy listu otwartego.
Dwa tygodnie przed szczytem przywódców sojuszu w Londynie Berlin szuka krajów, które obronią pakt przed atakami prezydenta Macrona. Warszawa zgłosiła się jako pierwsza.
"Trzeba zrobić wszystko, by konkurs utrzymać i kontynuować" - piszą sygnatariusze listu otwartego w sprawie Nagrody im. Oskara Haleckiego w Konkursie dla najlepszej Książki Historycznej Roku. List skierowany jest do organizatorów konkursu - TVP, Polskiego Radia, Narodowego Centrum Kultury, IPN.
Posłowie nie są zainteresowani zagranicą. Nie powołali 20 grup, w tym polsko-rosyjskiej. To odzwierciedlenie polityki zagranicznej.
Szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski został zatrzymany na lotnisku w Moskwie - poinformował korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Senat przyznaje się do błędu. Nie chce już rozbiórki monumentów sławiących m.in. pruski militaryzm.
Powinniśmy Aleksandrowi Łukaszence dawać możliwość poszerzania pola politycznego manewru. A to w praktyce oznacza wchodzenie z nim w polityczną interakcję. Jeżeli prezydent Białorusi chce teraz tworzyć korzystne warunki do współpracy politycznej i gospodarczej między naszymi krajami, to warto to rozważyć - mówi historyk i politolog Dr Sławomir Dębski.
Zaciera się granica między ubiorem domowym, a ubraniami, w których wychodzimy do pracy czy na spotkanie ze znajomymi. W tym roku sprzyjają temu wysokie temperatury, które skłaniają do szukania przewiewnych, a zarazem stylowych ubrań.
Zaciera się granica między ubiorem domowym, a ubraniami, w których wychodzimy do pracy czy na spotkanie ze znajomymi. W tym roku sprzyjają temu wysokie temperatury, które skłaniają do szukania przewiewnych, a zarazem stylowych ubrań.
Ponad 0,6 proc. traciła nasza waluta w pierwszej reakcji na decyzję RPP o podwyżce stóp procentowych o 50 pkt bazowych. Rynek spodziewał się bowiem mocniejszego ruchu.
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kancelaria Maruta Wachta w najnowszym Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej otrzymała rekomendację w zakresie praktyki „media i telekomunikacja”. Teraz część dotyczącą mediów zasila Marcin Gabryszak, adwokat i specjalista w obsłudze rynku mediów – zarówno tego tradycyjnego, jak i digitalowego.
Na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej, w „Stoczni Amurskiej" (PAO „Amurskij sudostroitielnyj zawod") w Komsomolsku nad Amurem, położono stępkę korwety wielozadaniowej Bystryj projektu 20385.
Brytyjska organizacja społeczna Drone Wars ujawniła, że bardzo medialna brytyjska jednostka lotnicza – No. 216 Squadron – to tak na prawdę medialna kreacja brytyjskiego resortu obrony. Ministerstwo przyznało, że No. 216 Squadron Royal Air Force, oficjalnie testujący bezzałogowce, w ogóle ich nie ma i nie miał. Zresztą personelu prawie też nie.
Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną NBP w lipcu o 0,5 pkt proc., do 6,5 proc. To najmniejsza podwyżka od lutego, co wpisuje się w czerwcowe wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, że zacieśnianie polityki pieniężnej dobiega końca.
Kancelaria Sejmu opublikowała odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację dotyczącą stacjonowania eskadry wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.
Prezydenci Polski i Litwy oraz szefowie resortów obrony obydwu krajów rozmawiali o współpracy w ramach NATO na przesmyku suwalskim.
Nie da się wykluczyć, że Polska stanie się teraz jedynym dużym krajem Europy forsującym ostry kurs wobec Rosji. I możliwe, że nie na długo. Z Wysp bowiem płynie ostrzeżenie, że kryzys coraz mocniej wpływa na podejście wyborców do polityki.
Sięgający 63 proc. udział wojennych uciekinierów z Ukrainy, którzy planują podjąć w Polsce pracę, jest znacznie większy niż ich odsetek w Czechach i w Rumunii.
Obowiązująca od 1 lipca nowelizacja Polskiego Ładu wprowadziła obniżkę PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc. Przedsiębiorcy mogą zastosować niższą stawkę podatku już przy obliczaniu zaliczki za czerwiec.
W tym roku inwestorzy handlujący na warszawskim parkiecie nie mają lekko. W II półroczu warto być przygotowanym na duże wahania indeksów.
Zmiana przepisów dotyczących lokalizacji wiatraków może odblokować potencjał inwestycji w tej branży w polskich regionach.
Europarlamentarzyści zagłosowali za uwzględnieniem gazu ziemnego oraz energii jądrowej w unijnej taksonomii, co krytykują aktywiści oraz organizacje klimatyczne.
Organizacja ekologiczna zawiadamia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu o naruszeniu prawa przez należący do Zygmunta Solorza-Żaka koncern ZE PAK. Zdaniem tej organizacji firma nielegalnie wydobywa węgiel brunatny w odkrywce Tomisławice.
Producent elektroniki zapowiada wprowadzenie specjalnej funkcji do jego urządzeń, która pozwoli zwiększyć ochronę przed cyberatakami i szpiegowaniem.
Boris Johnson nie tylko nie trzymał się żadnych zasad, ale nie miał też żadnej wizji dla kraju. Podobnego połączenia takich cech u szefa rządu nie mieliśmy - uważa Jonathan Portes, znany politolog z King’s College.
Koncern przejmie od Basell Orlen Polyolefins biznes związany z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE. Transakcja ma być sfinalizowana do końca roku. Jej wartości nie podano.
Według najnowszych doniesień amerykańskich mediów prawdopodobnie jest już ich dziewiątka, a ostatnim razem miliarder został ojcem w listopadzie 2021 r.
„Wsie i miasta, z biedą basta”, „Ze wsi głosy wzięli, potem się wypięli”, „Nie damy się okradać” – to niektóre z haseł demonstracji AgroUnii, która rozpoczęła się o 10:00 w centrum Warszawy.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił swą rezygnację po tym, jak od wtorku z jego rządu odeszło kilkadziesiąt osób, a niedawni współpracownicy wzywali go do dymisji. Dodał, że zamierza wypełniać swe dotychczasowe obowiązki do czasu powołania swego następcy.
Dochodzi do fundamentalnej zmiany w zakresie bezpieczeństwa Polaków. Sejm pracuje nad najważniejszymi aktami prawnymi dotyczącymi walki z przestępczością, nad zasadniczą zmianą Kodeksu karnego i Kodeksu karnego wykonawczego – stwierdził w czwartek minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.
Kluczowym parametrem decydującym o ewentualnym ponownym wprowadzeniu procedur zarządzania kryzysowego znanych z poprzednich fal koronawirusa będzie liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 - zapowiedział na antenie Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas