„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym Kongresu „Finansowanie przedsiębiorstw w restrukturyzacji"
Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) zastąpił przewidziany w prawie restrukturyzacyjnym, jednak nigdy niewprowadzony, Centralny Rejestr Upadłości i Restrukturyzacji. Według ustawy o KRZ z 6 grudnia 2018 r. rejestr miał zacząć działać od 1 grudnia 2020 r. Ostatecznie, po kolejnych zmianach w ustawie, nastąpiło to 1 grudnia 2021 r.
– To była dwudziestomiesięczna wielka, ciężka praca kilkudziesięciu, może nawet kilkuset osób, które z obu stron – zamawiającego i wykonawcy – dokonały tego wyczynu. KRZ ma dla nas bardzo wielkie znaczenie także z tego względu, że w warstwie technologicznej jest to najnowocześniejsze rozwiązanie teleinformatyczne w resorcie. Od 1 grudnia trwają intensywnie prace nad systemem, ulepszamy go i uzupełniamy o kolejne elementy – powiedział Zbigniew Wiśniewski, dyr. Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych w Ministerstwie Sprawiedliwości (MS). Jak ocenił, ten pierwszy okres rozwijania systemu potrwa do przełomu I i II kw. 2022 r.
Dodał, że MS wsłuchuje się przy tym w głosy dotyczące działania KRZ – także przy okazji takich wydarzeń, jak Konferencja Naukowa – Kongres Restrukturyzacyjny „Finansowanie przedsiębiorstw w restrukturyzacji", w trakcie którego dobywała się dyskusja poświęcona KRZ – szukając inspiracji do jego rozwoju. Przypomniał także, że od 1 lipca funkcjonuje elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy.
Grzegorz Mróz, wicedyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych w MS, dodał, że samo uruchomienie KRZ to dopiero początek drogi. – Musimy budować nowe usługi i dbać o to, by użytkownicy, beneficjenci tego systemu czerpali z niego jak najwięcej korzyści – powiedział.